Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

BE do gjobisë rrjetet sociale që nuk heqin mesazhet ekstremiste brenda 1 ore

Postuar: 21/08/2018 - 21:47

Bashkimi Evropian është gati të vendosë masa edhe më të ashpra për platformat e medias sociale të cilat nuk reagojnë me shpejtësi ndaj përmbajtjeve të padëshiruara.Bëhet fjalë për platforma si Facebook, Youtube dhe Twitter të cilët duhet të jenë më të kujdesshme me eliminimin e propagandës terroriste.

 
Financial Times raportoi ditën e dielë se BE-ja do të vendosë gjoba për kompanitë të cilat nuk fshijnë përmbajtjet terroriste një orë nga publikime i tyre.
Propozimi i ri është pjesë e draftit ligjor i cili përfolur që nga muaji Mars nga BE-ja i cili do të adresojë radikalizimin online.
Parlamenti Evropian do të rishikojë progresin e bërë nga kompanitë në këtë drejtim dhe së shpejti mund të sjellë një legjislacion të ri.
 
Pavarësisht përpjekjeve të bërë në periudhën Mars – Qershor, anëtarët e ISIS dhe mbështetësit e tyre posedonin 1,348 kanale Youtube me 163,391 shikime dhe 24% e videove kanë qëndruar në platformë për mëse një orë.
 
Kjo mjafton që videot të shkarkohen, kopjohen dhe shpërndahen në platformat e tjera të medias sociale si Facebook dhe Twitter, njofton PCW.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/09/2018 - 22:43

Prodhuesi gjerman “Porsche” ka njoftuar se do ndalojë prodhimin e veturave me naftë dhe do përqendrohet në motorët benzinë, elektrike dhe hibridë.

Postuar: 23/09/2018 - 19:27

Rrjeti gjigant i fotografive, Instagram ka bashkëpunuar me Giphy për të sjellë një opsion të ri p

Postuar: 22/09/2018 - 23:26

 Bursa Japoneze e monedhave kriptografike Zaif ishte viktima e radhës e hakerave.

Postuar: 22/09/2018 - 21:23

Kompania e “Instagram”, së shpejti do të testojë një mënyrë të re për të lejuar shpër

Postuar: 20/09/2018 - 22:58

 Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

Postuar: 20/09/2018 - 17:26

Facebook duhet të respektojë deri në fund të vitit kërkesën për transparencë në lidhje me kushtet

Postuar: 20/09/2018 - 13:12

Shpëtimtari i planetit tonë grumbullon pesë TON plastike prej oqeanit çdo ditë dhe riciklon atë p