Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Do të shkatërrohet", bashkëthemeluesi i Facebook bën paralajmërimin e frikshëm

Postuar: 10/05/2019 - 19:33

 Bashkëthemeluesi i Facebook Chris Hughes u ka bërë thirrje rregullatorëve federalë që të vënë kontroll mbi kompaninë.

Kjo pasi sipas tij, drejtuesi i gjigantit të rrjeteve sociale, Mark Zuckerberg është tashmë shumë i fuqishëm dhe se kompania që ai drejton është një monopol efektiv.

Hughes, i cili ndante dhomën me Zuckerberg në periudhën e studimeve në Harvard, është shprehur se ka ardhur koha që t’i ndalet hovi Facebook-ut.

Sipas tij, fuqia që Mark ka në dorë është “e pashembullt dhe jo amerikane”.

35-vjeçari Hughes ndihmoi në krijimin e Facebook-ut që nga fillimi, dhe ishte gjithashtu një krijues i rëndësishëm në produkte si News Feed.

Ai u largua nga kompania në vitin 2007 për t’u bashkuar me fushatën e parë presidenciale të Barack Obama-s dhe thotë se ka likuiduar aksionet e tij në Facebook në vitin 2012.

Tani, Hughes shprehet se po dëshmon i tmerruar sesi kompania, që ai ndihmoi të krijohej, po kthehet në një gjigant pas blerjes së Instagram dhe WhatsApp, duke kërcënuar kështu shtypjen e  fjalës së lirë dhe dëmtimin e konkurrencës në inovacion.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 18:08

Instagram është duke fshehur numrin e pëlqimeve në postime, në disa vende duke përfshirë Australinë dhe Japoninë.

Postuar: 17/07/2019 - 18:17

Një aplikacion i ri që quhet “FaceApp” është kthyer në trendin e verës.

Postuar: 17/07/2019 - 12:28

Agjencia e taksave në Bullgari ka rënë pre e një sulmi kibernetik i cili ka vjedhur të dhënat e t

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej

Postuar: 16/07/2019 - 17:09

I ftuar në studion e Top Talk, kreu i PDK, Nard Ndoka foli për përgjimet e dosjeve 339 dhe 184, d

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj

Postuar: 10/07/2019 - 08:33

Prej disa kohësh Instagrami ka marrë stafetën si rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën.