BREAKING NEWS

Rama udhëtoi me urgjencë drejt Dubait, Balla zbulon arsyen e madhe që qëndron pas kësaj lëvizje të kryeministrit, tregon çfarë pritet ditën e sotme

Rama udhëtoi me urgjencë drejt Dubait, Balla zbulon arsyen e madhe
x

Tech

Emergjenca koronavirus, Singapori ka gjetur mënyrën për të frenuar virusin, ja se si funksionon

Emergjenca koronavirus, Singapori ka gjetur mënyrën për të

Quhet “TraceTogether” dhe është aplikacioni që Singapori ka nxjerrë për të frenuar përhapjen e koronavirusit. “Nëse keni qenë në kontakt me një rast me Covid-19, pavarësisht nëse e njihni apo jo personin, “TraceTogether” të merr menjëherë në telefon. Telefonata në kohë rekord mundëson mbrojtjen na personat që ju rrethojnë, duke reduktuar përhapjen e koronavirusit.

Ky është aplikacioni i mbështetur edhe nga qeveria për të favorizuar përhapjen e shpejtë të ndërhyrjes për të njoftuar njerëzit për rrezikun Covid.

“TraceTogether” përdor Bluetooth për të gjetur se kur një smartphone është pranë një tjetri aparati ku është instaluar aplikacioni. Dy telefonat shkëmbejnë ID anonime, të dhënat kriptohen dhe ruhen ekskluzivisht në telefon.