BREAKING NEWS

Gjermanët shkundin klasën politike: Presidenca e pushtuar nga një individ që i shërben partisë së tij, PS pushtet absolut, PD-LSI i shpëtuan drejtësisë falë Llallës

Gjermanët shkundin klasën politike: Presidenca e pushtuar nga një
x

Tech

Facebook hyn sërish në telashe, media prestigjoze i zbulon sesi na përgjon gjiganti i rrjeteve sociale

Facebook hyn sërish në telashe, media prestigjoze i zbulon sesi na

Gjatë gjithë kësaj kohe Facebook ka paguar palë të treta për të transkriptuar biseda audio të përdoruesve.Lajmin e bën të ditur Bloomberg duke cituar njerëz që e njohin mirë këtë çështje.

Raportohet gjithashtu se kompania e ka pranuar se ka qenë duke përgjuar përdoruesit me audio, por sipas tyre, kjo praktikë tashmë ka marrë fund.

Sipas Bloomberg, që citon kompaninë, përdoruesit e prekur ishin ata që e kishin aktivizuar opsionin që lejonte kompaninë të transkriptonte materialet audio që ata dërgonin në Messenger.

Gjiganti i mediave sociale është përballur së fundmi me një ‘lumë’ kritikash si dhe telashesh si pasojë e mënyrës se si i ka trajtuar të dhënat personale të përdoruesve.

Raporti vjen në një kohë që po zbulohen praktikat e përgjimit ose ‘dëgjimit’ të përdoruesve nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë.

Të përfshira në hetime janë edhe Apple, Microsoft, dhe Google.