Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook hyn sërish në telashe, media prestigjoze i zbulon sesi na përgjon gjiganti i rrjeteve sociale

Postuar: 14/08/2019 - 23:31

Gjatë gjithë kësaj kohe Facebook ka paguar palë të treta për të transkriptuar biseda audio të përdoruesve.Lajmin e bën të ditur Bloomberg duke cituar njerëz që e njohin mirë këtë çështje.

Raportohet gjithashtu se kompania e ka pranuar se ka qenë duke përgjuar përdoruesit me audio, por sipas tyre, kjo praktikë tashmë ka marrë fund.

Sipas Bloomberg, që citon kompaninë, përdoruesit e prekur ishin ata që e kishin aktivizuar opsionin që lejonte kompaninë të transkriptonte materialet audio që ata dërgonin në Messenger.

Gjiganti i mediave sociale është përballur së fundmi me një ‘lumë’ kritikash si dhe telashesh si pasojë e mënyrës se si i ka trajtuar të dhënat personale të përdoruesve.

Raporti vjen në një kohë që po zbulohen praktikat e përgjimit ose ‘dëgjimit’ të përdoruesve nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë.

Të përfshira në hetime janë edhe Apple, Microsoft, dhe Google.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 19:40

Kompania Huaëei Technologies ka nxjerrë në treg në Kinë celularin e saj të shumëpritur me ekran të palosshëm me çmim 16,999 juan ($2,400), duke e bërë aparatin më të shtrenjtë ndonjëherë.
 

Postuar: 23/10/2019 - 11:15

Prodhuesi gjerman i avionëve “Volocopter” shfaqi sot për herë të parë modelin e taksi

Postuar: 22/10/2019 - 09:42

Rrjeti social “Facebook” njoftoi sot se kishte bllokuar katër operacione të manipulim

Postuar: 09/10/2019 - 20:12

Instagram, një nga aplikacionet më të përdorur në botë për të biseduar apo edhe për të postuar fo

Postuar: 04/10/2019 - 13:38

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, synon t'u ofrojë të gjithë përdoruesve të vet një

Postuar: 03/10/2019 - 19:16

Gjykata Evropiane e Drejtësisë pas një ankese nga ish-drejtuesja e Partisë së Gjelbër Austriake,

Postuar: 28/09/2019 - 09:40

Risitë shkencore që po vihen në jetë nga NASA, duket se nuk kanë fund.