Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook jep lajmin e keq për numrin e telefonit që përdorni për verifikim llogarie

Postuar: 05/03/2019 - 07:48

Facebook edhe njëherë tjetër po bën reklamë të keqe për menaxhimin e të dhënave personale të konsumatorëve.Kompania është presion sepse përdoruesit mund të gjenden në rrjetin social nga numri i tyre që kanë përdorur për verifikimin me dy faktorë.

Ky detaj u zbulua nga TechCrunch dhe u konfirmua nga përdorues të shumtë. Jeremy Burge, një përdorues në Twitter, tha se numrat e telefonit mund të kërkohen dhe nuk ekziston një mënyrë për ti mbajtur të fshehtë.
 
Ai shtoi se ky informacion ndahet me WhatsApp dhe Instagram, që do të thotë se numri i telefonit bëhet ID-ja unike për ju.
Dhe është e pamundur për të çaktivizuar funksionin nëse keni shtuar numrin, thjeshtë ta kufizoni atë vetëm për miqtë.
 
Facebook thotë se nuk është diçka e re dhe platforma dihet se përdor numrat e telefonit për reklamim që nga Shatori i kaluar.
 
Kompania përdor atë ID unike sepse është e lidhur me ju dhe mund ta përdorë për tju shitur reklama. Për të qenë të drejtë me Facebook, ju nuk keni pse të ofroni numrin e telefonit për të aktivizuar verifikimin me dy faktorë.
 
Sisteme të palëve të treta si Google Authenticator dhe Duo security mund të përdoren si nivel shtesë mbrojtjeje për verifikimin me dy faktorë.
 
Megjithatë nisur nga fakti se llogaritë e Facebook mund të kërkohen nga numrat e telefonit ngrit shqetësime privatësie dhe sigurie. Është e mundur që ju ta kufizoni vetëm për miqtë kur dikush kontrollonin profilin është çdo kush mund tu kërkoj bazuar në numrin e telefonit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.