Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook merr vendimin drastik, fshin tre miliardë llogari nga serveri (Arsyeja)

Postuar: 23/05/2019 - 20:41

Rrjeti më i madh i komunikimit social Facebook ka njoftuar sot se ka fshirë mbi 3 miliardë llogari nga serveri, dy herë më shumë se gjashtë muajt e mëparshëm.

Në periudhën gjashtëmujore nga tetori në mars, kompania njofton se ka fshirë më shumë se periudhat e mëparshme, dhe të gjitha llogaritë fake ose me përmbajte raciste janë kapur nga inteligjenca artificiale.

Facebook njofton gjithashtu se për të rritur sigurinë e përdoruesve ka fshirë mbi 7 milionë postime apo statuse, të cilat përmbanin foto apo materiale të tjera dhe që shkelnin rregullat kundër gjuhës së urrejtjes apo përmbajtjeve pornografike.

'Ne kemi një përgjegjësi për t'i mbajtur njerëzit të sigurt në Facebook', tha CEO i Facebook Mark Zuckerberg, raporton USA Today.

Nga 3.4 miliardë llogaritë e fshira në periudhën gjashtëmujore nga tetori në mars, 1.2 miliardë erdhën gjatë tremujorit të katërt të 2018 dhe 2.2 miliardë gjatë tremujorit të parë të këtij viti (2019). Më shumë se 99 për qind e tyre ishin inaktive para se dikush ti raportonte ato në te kompania. Në periudhën prill-shtator të vitit të kaluar, Facebook bllokoi 1.5 miliardë llogari. /NEËSBOMB.AL

 

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duke thënë se do të rendisë opinionet për të shfaqur atë që rrjeti beson se është “përmbajtje më kuptimplotë”.

Postuar: 04/06/2019 - 07:32

 Gjigantët amerikanë të internetit “Google”, “Facebook” dhe “A

Postuar: 03/06/2019 - 16:19

Për pothuajse 20 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muz

Postuar: 31/05/2019 - 16:57

Edhe në atmosferën e planetit Mars ekziston një lëvizje e madhe e reve.

Postuar: 30/05/2019 - 09:01

Një investigim në telefonat iPhone zbuloi se më shumë se 5400 aplikacione dërgojnë të dhëna të pë

Postuar: 25/05/2019 - 11:05

Shumë shpesh mund t’ju ndodhë që ta karikoni celularin në vende publike ku ofrohen “s

Postuar: 24/05/2019 - 10:16

Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.