Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Facebook merr vendimin e rëndësishëm për adresat false, mësoni kush shtete janë prekur

Postuar: 02/08/2019 - 16:34

Së fundmi Facebook ka ndërmarrë një nismë shumë të rëndësishme, e cila ka të bëjë me sigurinë e përdoruesve të saj.

Ata kanë mbyllur me qindra adresa fallco në Arabinë Saudite, pasi shpërndanin lajme jo reale.Ata kanë bllokuar një faqe që kishte lidhje të forta me Arabinë Saudite, pasi ata shpërndanin lajme propagande.
 
Në total janë mbyllur 259 llogari në Facebbok, 102 faqe, 5 grupe dhe 17 faqe në Instagram që kishin lidhje me Emiratet e bashkuara Arabe.
 
Lajmin e ka bërë të ditur shefi i Politikës së Sigurisë, Nathaniel Gleicher, nëpërmjet një interviste të dhënë për mediat.
 
Ai shtoi se lufta kundër ‘Fake news’ vazhdon dhe llogari të tjera rrezikojnë të mbyllen.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim