Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fillon lëvizjen autobusi i parë pa shofer në New York

Postuar: 14/08/2018 - 22:53

Për herë të parë është prezantuar autobusi i parë pa shofer, por me censorë të teknologjisë së lartë në Nju Jork në Times Square.

 
“Jemi duke demonstruar makinat pa shofer në mjetet me shpejtësi të madhe. Ky autobus është krejtësisht i padëmshëm për këmbësorët. Ne kemi punuar shumë në përshtatjen e shpejtësisë së tij. Ka shumë lëvizje dhe kemi nevojë për lehtësi në trafik. Mendojmë se makinat me shpejtësi mesatare do të përshtaten shpejt në këtë trafik. Ky autobus është i dizajnuar për aeroporte, kampuse të shkollave, parqe ose qendra periferike të qytetit”, ka thënë Rick Baker, këshilltar i lartë i zhvillimit urban në qytetin amerikan.
 
Ka 15 vjet që punohet për vënien në punë të këtij autobusi që mban 20 persona.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2018 - 23:30

 Messenger doli jashtë funksionimit për rreth tre orë mbrëmjen e sotme. Fillimisht ky problem i Facebook preku përdoruesit në SHBA dhe Angli, si dhe më pas është përhapur në Europë.

Postuar: 19/11/2018 - 20:10

 Gjithçka duket se tregon se kompania Apple nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë saktësisht

Postuar: 19/11/2018 - 19:59

Në shtetin baltik të Lituanisë po zjen një debat mbi një shërbim dixhital taksish në pronësi ru

Postuar: 19/11/2018 - 19:16

Deri tani përdorimi i armëve të avancuara kundër një armiku është bërë me konfirmimin e një nje

Postuar: 19/11/2018 - 18:41

Gjithçka ka mbetur nga ky kontinent i lashtë është tashmë i mbuluar nga akujt e Arktikut por më

Postuar: 19/11/2018 - 18:00

NASA në bashkëpunim me Lockheed Martin kanë nisur ndërtimin e avioni të gjeneratës së ardhme të

Postuar: 18/11/2018 - 21:25

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshme