Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Futja e teknologjisë 5G në smartfona mund të rrisë çmimin e tyre?

Postuar: 26/08/2018 - 18:43

Sipas një raporti nga IAM (të publikuar nga Cult of Mac), bëhet e ditur se sa kompanitë po planifikojnë të ngarkojnë konsumatorët për të licencuar patentat dhe teknologjinë 5G.

Nokia ka konfirmuar dhe zbuluar se do të shtojnë një tarifë prej 3.48 $ për pajisje, ndërsa Ericsson do të kërkojë $ 2.50 deri në $ 5, varësisht sa kushton pajisja.

Qualcomm në anën tjetër duket të jetë duke kërkuar më shumë, në një vlerë prej 3.25% të kostos së pajisjes, me një total prej 400 $, që do të thotë se shumica e iPhone-ëve do të kenë vlerë të shtuar prej 13 dollarëve secili, për licencimin e patentave 5G të Qualcomm.

Huawei është gjithashtu një mbajtës tjetër i patentave 5G, por ata ende nuk kanë zbuluar se sa planifikojnë të ngarkojnë. Në bazë të asaj që kërkojnë këto kompani, kostoja për të licencuar vetëm teknologjinë 5G është rreth 21.48 dollarë për iPhone.

Nuk tingëllon si vlerë e lartë, por kur shtohet në koston e përgjithshme të zhvillimit të iPhone, kjo mund të rezultojë në një telefon që është më i shtrenjtë se ajo që kompania ngarkon tani për tani, pasi nuk pritet që Apple të mbulojë këto shpenzime.

Për momentin këto janë vetëm spekulime dhe është e mundur që Apple të arrijë një marrëveshje më të mirë me kompanitë e lartëpërmendura.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2018 - 19:02

Makinat pa shoferë pritet ta fusin transportin e të ardhmes së afërt në utopi, kështu të paktën sipas shumicës së komentuesve.
 

Postuar: 13/11/2018 - 15:41

Ideja e kompanive në Mbretërinë e Bashkuar pë të implantuar punonjësve mikroçipë në mënyrë që t

Postuar: 13/11/2018 - 15:16

Një aplikacion i ri po i zemrës, i jep pacientëve një dhomë emergjente në pëllëmbën e duarve të t

Postuar: 13/11/2018 - 14:39

Disa prej kompanive më të mëdha britanike po planifikojnë t’u implantojnë punonjësve mikroç

Postuar: 11/11/2018 - 23:00

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp duhet të dinë se duke filluar nga dita e nesërme mund të humbasi

Postuar: 10/11/2018 - 18:24

Policët në Dubai kanë nisur të trajnohen me motoçikleta fluturuese për të luftuar krimin.

Postuar: 10/11/2018 - 17:14

Rregullisht  NASA publikon foto kozmike që duket sikur vijnë nga pëlhura e ndonjë pikori.