BREAKING NEWS

Zbardhet projekti për bazën e Kuçovës, amerikanët zbarkojnë në Shqipëri dhe u tregojnë dhëmbët rusëve, brenda 2023 nisin fluturimet e para

Zbardhet projekti për bazën e Kuçovës, amerikanët
x

Tech

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar virusin më vdekjeprurës të botës, krijohet aplikacion për gjurmimin e Covid

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të

“Google” dhe “Apple” do të bashkëpunojnë për një projekt për gjurmimin e të infektuarve të koronavirusit, proces i cili mund të ndihmojë qeveritë. Njoftimi u bë përmes një deklarate të përbashkët të të dyja kompanive.

Në maj do të mundësojnë instrumentet për zhvilluesit që po hartojnë aplikacione për institucionet botërore dhe të cilat do të lejojnë dialog dhe "ndërveprim midis pajisjeve Android dhe iOS".

Ndërsa, në muajt e ardhshëm ata do të vënë në dispozicion një platformë të gjurmimit të kontaktit bazuar në Bluetooth, duke i dhënë rëndësi të madhe privatësisë, transparencës dhe pëlqimit të përdoruesve.