Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjykata e BE i jep ultimatumin ‘Facebook’: Duhet të eliminojë përmbajtjet e paligjshme!

Postuar: 03/10/2019 - 19:16

Gjykata Evropiane e Drejtësisë pas një ankese nga ish-drejtuesja e Partisë së Gjelbër Austriake, Eva Glaëischnig-Piesczek, në lidhje me komentet shpifëse për të, ka vendosur që gjyqtarët evropianë kanë të drejtë të kërkojnë fshirjen nga interneti jo vetëm të përmbajtjes që ata konsiderojnë të paligjshme, por edhe përmbajtje të ngjashme ose ekuivalente. Dhe kjo pa shkelur normat evropiane ose lirinë e shprehjes.

Në këtë mënyrë, Facebook duhet jo vetëm – me kërkesë të një gjykatësi – të ndërhyjë për të fshirë materialet e paligjshme në vendin e origjinës së përmbajtjes së paligjshme, por edhe të kufizojë hyrjen në vendet e tjera.

Një aspekt ky, që për kritikët e masës rrit rreziqet e censurës globale. Nga ana tjetër, rrjeti social ka theksuar se ky forcim i rolit mbikëqyrës në internet mund të kryhet vetëm përmes algoritmeve të automatizuara, me rrezik që në këtë mënyrë të fshihet jo vetëm materiali i paligjshëm, por edhe material që lidhet me satirën ose me komentin politik.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim