Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Google Maps apo Apple Maps? Kë preferojnë përdoruesit, rezultate të habitshme

Postuar: 12/07/2018 - 20:16

Apple Maps kishte një fillim të përafërt, por më pas kompania filloi të derdh më shumëburime me mendim të përmirësoj vetën.

Plot gjashtë vjet pas themelimit, Apple Maps tani po fillon të mbledhë të dhënat e veta, me një flotë automjetesh të pajisura me kamera dhe LIDAR që përmbytin rrugët e Kalifornisë për të marrë pamje, transmeton Lajmi.net

Problemi? Pra, Apple është gjashtë vjet prapa Google. Makina për regjistrimin e rrugëve nga Google gjashtë vite më parë filloi udhëtimin e saj nëpër botë në mënyrë të t’i ketë të gjitha pamjet.

Kjo do të thotë që Google Maps është ende shumë përpara Apple në lojën e navigimit dhe sondazhi i fundit nga përdoruesit e provon këtë të thënë. Hulumtuesit e tregut i morën në pyetje njerëzit për të dy aplikacionet dhe sigurisht me përqindje drastike ka fituar Google Maps.

Google Maps përmban 67% kundër 11% të përdoruesve që ka Apple Maps. Megjithatë kjo nuk është e gjitha, kur u pyetën për preferencat e tyre të udhëtimit, ata cekën një sërë specifikash në të cilat Google Maps qëndron më mirë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2018 - 18:49

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar udhëtarin e parë privat që planifikon të fluturojë rreth Hënës.

“Unë zgjedh të shkoj në Hënë”, tha miliarderi japonez Yusaku Maezawa, 42 vjeç.

Postuar: 17/09/2018 - 12:19

Në një studim të ri është thënë se robotët do të kryjnë më shumë se “gjysmën e detyrave akt

Postuar: 16/09/2018 - 15:36

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.Atë ditë do ndryshohet

Postuar: 14/09/2018 - 21:17

Telefoni celular tashmë është kthyer në objektin e pandashëm dhe shumë të nevojshëm për secilin p

Postuar: 14/09/2018 - 20:36

Prodhimi i makinës tip "Beetle", nisi të prodhohej në vitin 1938.

Postuar: 14/09/2018 - 17:26

Sydney, një aplikacion që iu ofron personave tw verbër një hartë mendore falë një teknologjie aud

Postuar: 12/09/2018 - 22:29

Sigurisht që opsionin bllok e kemi përdorur të gjithë,për një arsye apo tjetër.