Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

iPhone automatikisht do të raportojë vendndodhjen e përdoruesve

Postuar: 18/06/2018 - 22:00

Apple ka njoftuar se pajisjet e saj në versionin iOS 12 automatikisht do të ndajnë vendndodhjen e përdoruesve që bëjnë thirrje për një numër emergjence 911 për Amerikën e Veriut.Qëllimi i opsionit të ri është reduktimi i kohës së përgjigjes pas thirrjes së një qytetari.

Apple thotë se 80 për qind e thirrjeve në 911 vijnë nga telefonat mobil, por infrastruktura e vjetruar e bën të vështirë gjetjen e shpejtë të personit që ka bërë thirrjen.

Ky ndryshim me iOS 12 është i bazuar në HELO (Hybridized Emergency Location) të Apple, i nisur në 2015, i cili do të integrohet në softuerin ekzistues të shumë qendrave 911 me ndihmën e kompanisë teknologjike RapidSOS.Apple thekson se të dhënat e përdoruesit nuk do të përdoren për qëllime të tjera.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2018 - 22:58

 Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

Postuar: 20/09/2018 - 17:26

Facebook duhet të respektojë deri në fund të vitit kërkesën për transparencë në lidhje me kushtet

Postuar: 20/09/2018 - 13:12

Shpëtimtari i planetit tonë grumbullon pesë TON plastike prej oqeanit çdo ditë dhe riciklon atë p

Postuar: 20/09/2018 - 13:04

Së fundmi, “gjigandi” i makinave ka prezantuar atë që e quan makinën më të fuqishme q

Postuar: 19/09/2018 - 23:10

Apple ka prezantuar më 12 shtator tri modele të reja të telefonave të mençur - iPhone XS, iPhone

Postuar: 19/09/2018 - 22:20

 Ju ndodh që të celulari juaj të fiket papritmas gjatë kohës që ju e përdorni?

Postuar: 19/09/2018 - 17:32

Shkenctarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë krijuar lidhjen e internetit duke përdorur fibra optike