Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto janë shtetet që furnizojnë Shqipërinë me telefona

Postuar: 24/08/2018 - 08:25

Importet e telefonave në Shqipëri kanë shënuar të dytin vit radhazi me rënie dyshifrore, sipas të dhënave nga Comtrade, që i referohet të dhënave doganore.Importet e telefonave kanë shënuar rënie në 2017-n në vend. Vlera e importeve për telefonat ishte 32.8 milionë dollar, duke shënuar një rënie me rreth 27% për të dytin vitin me radhë. Vlera e importeve të telefonave në 2016-n ishte rreth 45 milionë dollarë, rreth 33% më pak se në 2015-n.

 
Pjesa më e madhe e tyre, sipas të dhënave të doganës, vijnë nga vendet aziatike. Vlera e importeve nga Kina ishte 18.5 milionë dollar, apo rreth 56% e vlerës totale të importeve. Vendi i dytë për vlerën më të lartë të importeve ishte Vietnami, me rreth 8.4 milionë dollar. Të dy këto vende së bashku përgjigjen për rreth 82% të totalit të importeve.
 
Në vend të tretë për sa i përket importeve të telefonave është Italia. Nga vendi fqinj në 2017-n ne importuam rreth 1.2 milionë dollarë telefona, pasur me një diference të ngushtë nga Republika e Koresë me 1.17 milionë dollar.
 
Telefonat e importuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin një vlerë prej 794 mijë dollarësh dhe pesha ndaj totalit të importeve zë vetëm 2% të totalit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2018 - 18:49

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar udhëtarin e parë privat që planifikon të fluturojë rreth Hënës.

“Unë zgjedh të shkoj në Hënë”, tha miliarderi japonez Yusaku Maezawa, 42 vjeç.

Postuar: 17/09/2018 - 12:19

Në një studim të ri është thënë se robotët do të kryjnë më shumë se “gjysmën e detyrave akt

Postuar: 16/09/2018 - 15:36

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.Atë ditë do ndryshohet

Postuar: 14/09/2018 - 21:17

Telefoni celular tashmë është kthyer në objektin e pandashëm dhe shumë të nevojshëm për secilin p

Postuar: 14/09/2018 - 20:36

Prodhimi i makinës tip "Beetle", nisi të prodhohej në vitin 1938.

Postuar: 14/09/2018 - 17:26

Sydney, një aplikacion që iu ofron personave tw verbër një hartë mendore falë një teknologjie aud

Postuar: 12/09/2018 - 22:29

Sigurisht që opsionin bllok e kemi përdorur të gjithë,për një arsye apo tjetër.