Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kina lëshon në hapësirë një satelit për komunikimin

Postuar: 20/03/2017 - 21:51

Kina sapo ka lançuar satelitin e saj të parë te telekomunikacionit në hapësirë.

Sateliti Tiantong-01 do të mundësojë një rrjet telefoni për Kinën, Lindjen e Mesme, dhe Afrikën. Ai u lëshua në hapësirë të Shtunën pas mesnatës sipas orës lokalë të vendit. Shërbimi do të ofrohet nga operatori China Telecom, që është në pronësinë të shtetit kinez.

Vendi po përgatitet gjithashtu për raundin tjetër, atë të një misioni hapësinor.

Astronautin e parë në hapësirë Kina e dërgoi në vitin 2003 dhe që atëherë e ka zhvilluar shumë teknologjinë ajrore dhe atë të satelitëve.

Kryetari i misionit tha se Kina po planifikon të eksplorojë Marsin në vitet në vazhdim, programi i cili po udhëhiqet nga ushtria.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/03/2017 - 12:11

Apple  sjell në treg telefonin inteligj

Postuar: 23/03/2017 - 21:35

Disa miliona pinguinë Adélie më shumë jetojnë në kontinentin e akullt të Antarktikës, nga sa mendohej më parë, raportonin dje shkencëtarët.

Postuar: 23/03/2017 - 20:55

Invalidët me gjymtyrë artificiale pritet të kenë më shumë ndjesi të prekjes, temperaturës apo përbëries, falë një eksperimenti të Universitetit mbi krijimin e lëkurës artificial

Postuar: 23/03/2017 - 20:03

Royal Dutch Shell, Statoil ASA dhe Eni SpA janë tre nga kompanitë më të mëdha energjetike me shumë sonda detare në Detin e Veriut, që kohët e fundit kanë vendosur të operoj

Postuar: 22/03/2017 - 22:44

Acer  R13 është  pak i shtrenjtë si chromebook , duke filluar 400$ por është me ҫmim të përktyer me të gjitha karakteristikat që ofron.

Postuar: 22/03/2017 - 19:12

Lajme të reja kanë ardhur nga  llogaria twetter e Evan Blass,Këtë herë Evan ndau me ne disa pasqyrime të reja të Samsung Galaxy S8 në jo një as dy por plot tre ngjyra të nd

Postuar: 22/03/2017 - 18:21

Veprimi për të mbrojtur planetin ka qenë shpeshherë një detyrë e vështirë e në disa raste e pamundur, prej kulturave dhe politikave të vendeve të ndryshme, si dhe rezistencës së