Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Kjo marrëveshje që firmosim sot...”, Facebook rrezik për sigurinë publike

Postuar: 04/10/2019 - 13:38

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, synon t'u ofrojë të gjithë përdoruesve të vet një teknologji të re për t'i mbrojtur nga përgjimi. Por nisma kritikohet nga disa vende, të cilat kërkojnë akses te platforma për të ndjekur betejën kundër abuzuesve dhe terrorizmit.

Britania e Madhe, Australia dhe SHBA-ja kanë apeluar Facebook të heqë dorë nga planet për rritjen e sigurisë së shërbimit për gati 2,4 miliardë përdorues.

Gjiganti i rrjeteve sociale, që zotëron edhe platformat si Whatsapp apo Instagram, synon të aplikojë teknologji të sofistikuara që e bëjnë të pamundur përgjimin e komunikimeve mes përdoruesve nga palët e treta.

Kjo prek edhe institucionet ligjzbatuese, të cilat druhen se do e kenë më të vështirë të hetojnë abuzuesit e fëmijëve, terroristët apo pjesëtarët e organizatave kriminale që i përdorin këto aplikacione.

Ndaj në një letër të hapur të firmosur të enjten në Uashingtonin, ministrja e Brendshme britanike, Priti Patel, dhe ministri amerikan i Drejtësisë, Uilliam Bar, kërkuan akses të pakufizuar në teknologjinë e kompanisë.

"Facebook duhet të angazhohet në dialog konstruktiv me ne, gjë që nuk ka ndodhur deri tani. Komunikimi i shifruar krijon hapësira për terroristët, për krimin e organizuar dhe abuzuesit e fëmijëve, dhe cenon sigurinë kombëtare. Kjo marrëveshje që firmosim sot ka për ta bërë më të lehtë shkëmbimin e provave inkriminuese me kompanitë në Amerikë," u shpreh ministrja britanike, Patel.

Facebook mbron pikëpamjen se duhet respektuar e drejta e çdo përdoruesi për biseda private në internet.

Teknologjia antipërgjim është aktualisht në përdorim për mbi 1,5 miliardë përdoruesit e Whatsapp, dhe pritet të zbatohet edhe për e aplikacionet Facebook Messenger dhe Instagram.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim