Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kompjuteri më i fuqishëm në botë krijohet në SHBA, ka kapacitet të jashtëzakonshëm

Postuar: 11/06/2018 - 23:53

Laboratori Kombëtar “Oak Ridge”, shpalli prodhimin e një superkompjuteri të quajtur “Summit”, që ka aftësinë llogaritëse “më të fuqishme në botë”.

Laboratori tha se superkompjuteri mund të arrijë një numër maksimal prej 200 mijë trilionë llogaritjesh në sekondë.

Më përpara, superkompjuteri i Kinës “Sunway TaihuLight” zinte vendin e parë me një kapacitetet maksimal prej 125 mijë trilionë llogaritje në sekondë, përcjell Telegrafi.

Sekretari amerikan i Energjetikës, Rick Perry, tha se superkompjuteri “Summit” do të ketë ndikime të mëdha në studimet për energjinë, kërkimet shkencore, konkurrueshmërinë e ekonomisë dhe sigurinë kombëtare.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/08/2018 - 21:47

Bashkimi Evropian është gati të vendosë masa edhe më të ashpra për platformat e medias sociale të cilat nuk reagojnë me shpejtësi ndaj përmbajtjeve të padëshiruara.Bëhet fjalë për platforma si Facebook, Youtube dhe Tw

Postuar: 21/08/2018 - 19:28

Një nga tiparet përcaktuese të iPad Pro është mbështetja për Apple Pencil, që për një kohë të gja

Postuar: 21/08/2018 - 17:24

Në zemër të një operacioni policor për të mbrojtur Britaninë nga sulmet kibernetike, një djalë 14

Postuar: 20/08/2018 - 23:54

Donald Trump nuk ngurron të kthejë përgjigje në Twitter për çdokënd që e sulmon me deklarata.

Postuar: 20/08/2018 - 22:33

Në prag të zgjedhjeve amerikane, të ashtuquajtura të mesmandatit, “Google” vendosi që

Postuar: 20/08/2018 - 22:22

Telefonat “Android” janë shumë të përhapur në të gjithë botën.

Postuar: 20/08/2018 - 21:12

Shumë njerëz kur blejnë një celular të ri duan ta dinë nëse ai është origjinal apo dikush është d