Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lajm i keq për punëtorët e ndërtimit, ky robot pritet t’i lërë pa punë (Video)

Video: 

Postuar: 03/09/2018 - 08:28

Që shumë kohë më parë njerëzimi është trembur nga ajo që mund të bëjnë robotët për të shkurtuar vendet e punës dhe jo vetëm. Por, si duket, frikërat e “klasës” punëtore po kthehen në realiteti ditë pas dite.

 
Zhvilluesit e teknologjisë së automatizimit thonë se robotika po e transformon industrinë. Kjo pasi robotët e bëjnë punën më të sigurt dhe duke i ndihmuar kompanitë të marrin më shumë projekte dhe t’i përfundojnë ato më shpejt.
 
Kështu, një anëtar i ri po i bashkohet ekipeve të punës për shtrimin e tullave në ndërtimin e një shkolle të re. Anëtari i ri quhet SAM, shkurtimi  për “Semi-Automated Mason”, një robot i krijuar nga kompania me qendër në Nju Jork, “Construction Robotics”.
 
SAM mund të vendosë rreth 3.000 tulla në ditë ,disa herë më shumë se sa një murator i zakonshëm.
 
Todd Berich, presidenti i kompanisë Berich Masonry u shpreh:
 
Shtysa për krijimin e këtij roboti ishte dëshira për të zbuluar teknologji që do të më lejonin të bëja më shumë vëllim pune dhe të plotësoja kërkesat e klientëve të mi, duke bërë më shumë punë për përballimin e tyre”, thotë Todd Berich, president i kompanisë Berich Masonry."
Por, sado benefite që të sjellin këta robotë për punëdhënësit, në një farë mënyre ata përbëjnë rrezik për punëtorët të cilëve iu vihet në pikëpyetje vendi i punës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 3. Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 23:37

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se nuk do të dërgojë më punëtorë në zyrat, ku punohet për fushatat politike gjatë proceseve zgjedhore.Kompania ka dërguar më herët pjesëtarë të stafit të saj për t’iu ndihmuar

Postuar: 25/09/2018 - 17:28

 Gjithnjë e më shumë rrjeti social “Facebook” po zhduket në mesin e të rinjve.

Postuar: 25/09/2018 - 17:09

 Ja cilat janë 6 arsyet pse duhet të blini Iphone 8 dhe jo Iphone Xs

Postuar: 25/09/2018 - 16:33

 Themeluesit e Instagram, Kevin Systrom dhe Mike Krieger, kanë dhënë dorëheqj

Postuar: 23/09/2018 - 22:43

Prodhuesi gjerman “Porsche” ka njoftuar se do ndalojë prodhimin e veturave me naftë d

Postuar: 23/09/2018 - 19:27

Rrjeti gjigant i fotografive, Instagram ka bashkëpunuar me Giphy për të sjellë një opsion të ri p

Postuar: 22/09/2018 - 23:26

 Bursa Japoneze e monedhave kriptografike Zaif ishte viktima e radhës e hakerave.