Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lajmet e ditës do të përzgjidhen nga një ekip ‘ad hoc’ gazetarësh, Facebook prezanton programin e ri që zhduk 'Fake news-et'

Postuar: 26/10/2019 - 10:36

Facebook ka propozuar një program të ri të quajtur ‘Facebook News’, i cili i dedikohet lajmeve dhe qe u jep mundësinë njerëzve që të kenë më shumë kontroll mbi ato që lexojnë, duke qenë në gjendje të zgjedhin vetëm midis përmbajtjeve që konsiderohen se janë me interes për to.

Lajmet e ditës, do të jenë të zgjedhura nga një ekip ad hoc i gazetarëve, të thirrur për të identifikuar dhe dhënë përparësi lajmeve të vërteta.

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, tha se "Qëllimi i Projektit Blu është të hedh te lexuesi lajme të vërteta që përfshijnë një spektër të gjerë temash të tilla si shkenca, argëtimi dhe politika”. Pas SHBA, projekti do të zbatohet edhe në Europë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim