Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Makinës "Beetle" i vjen fundi? Ja çfarë thotë kompania

Postuar: 14/09/2018 - 20:36

Prodhimi i makinës tip "Beetle", nisi të prodhohej në vitin 1938.

Volksëagen (VW) thotë se do të ndërpresë prodhimin e makinave “Bieetle” dhe do të fokusohet në makina më të njohura si SUV dhe automjete elektrike.

Njësia amerikane e kompanisë tha se do të ndalonte prodhimin në fabrikën e saj në Meksikë pasi do të prezantojë dy modele të tjera në edicionin e posaçëm (Final Edition SE dhe Final Edition SEL) të brezit të tretë "Beetle" në korrik 2019. Ata do të jenë në dispozicion në modele me dy dyer dhe të konvertueshme.

Në vitin 1979, kompania ndërpreu shitjen e makinës në SHBA por vazhdoi prodhimin në Meksikë dhe Brazil. Volksëagen ringjalli modelin në vitin 1998, duke futur një "Beetle Neë" të modernizuar, e cila kryesisht tërhoqi blerëset femra.

Shitjet e "Beetles" ranë ndjeshëm nga më shumë se 420,000 njësi të shitura në kulmin e popullaritetit të tyre në fund të viteve 1960. Vitin e kaluar, Volksëagen shiti rreth 15,000 "Beetles" në SHBA.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 19:08

Një nga tiparet më të veçanta është ai që quhet referenca e zhvendosur, pra aftësia për të folur për të shkuarën ose të ardhmen, ose objekte e ngjarje që nuk janë prezente.
 

Postuar: 15/11/2018 - 15:42

Gjermania njoftoi se do të investojë tre miliardë euro deri në vitin 2025 për zhvillimin e apli

Postuar: 14/11/2018 - 21:37

Një grup ndërkombëtar astronomët thanë së fundmi se kanë zbuluar gjurmë të një planeti të ftoht

Postuar: 14/11/2018 - 12:57

 Apple ka pranuar një dështim serioz harduer të iPhone dhe tani pronarët e celularëve po god

Postuar: 13/11/2018 - 19:02

Makinat pa shoferë pritet ta fusin transportin e të ardhmes së afërt në utopi, kështu të paktën

Postuar: 13/11/2018 - 15:41

Ideja e kompanive në Mbretërinë e Bashkuar pë të implantuar punonjësve mikroçipë në mënyrë që t

Postuar: 13/11/2018 - 15:16

Një aplikacion i ri po i zemrës, i jep pacientëve një dhomë emergjente në pëllëmbën e duarve të t