Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

'Mund t'ju jetë shfaqur edhe juve', problemi i djeshëm i Facebook dhe Instagram zbuloi mënyrën e frikshme si skanohen të dhënat tona

Postuar: 04/07/2019 - 19:54

 Ditën e djeshme Instagram dhe Facebook u goditën nga një defekt teknik që zbuloi mënyrën se si rrjetet sociale skanojnë dhe kategorizojnë fotografitë e përdoruesve.

Problemi ishte specifik me fotografitë, dhe preku në të njëjtën kohë edhe ËhatsApp, të tre aplikacione të Mark Zuckerberg.

E ndërsa në pjesën më të madhe të rasteve fotografitë nuk shfaqeshin, në cepin e majtë lart, ajo që dallohej ishte një tekst që tregon se si inteligjenca artificiale e këtyre rrjeteve sociale dallon dhe kategorizon fotografitë e ngarkuara nga përdoruesit.

Për shembull, në fotografinë e Mark Zuckerberg lexohet: “Imazhi mund të përmbajë: 1 person, duke qeshur, tekst.

 Gazetarja Karine Vann shrkuan në rrjetet sociale: “Jam e tmerruar, Facebook tashmë duket se nuk punon. Por në vend që të ngarkojë fotot, ngarkon përshkrimin që platforma ka bërë për fotot. A e ka bërë një kompjuter këtë kategorizim? Apo një njeri?”.
 
Një përdorues tjetër shkruan:
 
“Shkova t’i uroja mikut tim për ditëlindjen, por në vend të fotos, pashë këtë përshkrim të frikshëm të analizuar nga nëj robot”.
 
Në përshkrimin për foton e tij lexohet: “Fotografia e profilit të Brandon Gravin mund të përmbajë: 3 persona, duke përfshirë Brandon Gravin, njerëz të qeshur, njerëz në këmbë, kapele dhe jashtë”.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 19:40

Kompania Huaëei Technologies ka nxjerrë në treg në Kinë celularin e saj të shumëpritur me ekran të palosshëm me çmim 16,999 juan ($2,400), duke e bërë aparatin më të shtrenjtë ndonjëherë.
 

Postuar: 23/10/2019 - 11:15

Prodhuesi gjerman i avionëve “Volocopter” shfaqi sot për herë të parë modelin e taksi

Postuar: 22/10/2019 - 09:42

Rrjeti social “Facebook” njoftoi sot se kishte bllokuar katër operacione të manipulim

Postuar: 09/10/2019 - 20:12

Instagram, një nga aplikacionet më të përdorur në botë për të biseduar apo edhe për të postuar fo

Postuar: 04/10/2019 - 13:38

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, synon t'u ofrojë të gjithë përdoruesve të vet një

Postuar: 03/10/2019 - 19:16

Gjykata Evropiane e Drejtësisë pas një ankese nga ish-drejtuesja e Partisë së Gjelbër Austriake,

Postuar: 28/09/2019 - 09:40

Risitë shkencore që po vihen në jetë nga NASA, duket se nuk kanë fund.