Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

NASA dëshiron të dërgojë bletë-robot në Mars, ja për çfarë do shërbejnë

Postuar: 24/04/2018 - 08:54

NASA sapo ka vendosur të financojë eksplorimin e Marsit shumë më shpejt dhe më lirë. Programi ‘Marsbee’ përfshin një tufë robotësh me madhësinë e bletëve. Ato do të rregullohen dhe do të trajtohen si zgjua blete. Kështu do të mbulojnë një zonë shumë më të gjerë se çdo gjë me rrota.

‘Bletët e Marsit’ janë duke u zhvilluar nga dy ekipe, një nga Universiteti Alabama në Huntsville dhe një me bazë në Japoni. Ekipi amerikan do të zhvillojë një model matematik për fluturim me krahë në mjedisin e Marsit, ndërsa ekipi japonez do të përdorë suksesin e tij të mëparshëm në tokë, për të ndërtuar dhe testuar bletët në një mjedis të kontrolluar. Dhe..ja një lajm i madh. Ato mjedisë të kontrolluara mund të gjenden në të gjithë botën që nga masa e vogël e robotëve i bën të testohen edhe në ambiente relativisht të vogla.

Kur inxhinerët bëjnë dronë për të fluturuar në planetin Tokë, ata zakonisht përdorin krahë rrotullues si ato në helikopter. Kur bletët fluturojnë në tokë, e bëjnë duke i rrahur krahët e tyre të vegjël një centimetër lart ose poshtë. Sidoqoftë, këta robotë me madhësi të bletëve do të fluturojnë me madhësinë e një çizme (afërsisht një inç ose 3 centimetra) gjë që do i lejonte ata të iknin edhe në atmosferën e hollë të Marsit.

Fluturimi në stilin e helikopterit lejon kontroll më të madh, por krahët fleksibël të bletëve të Marsit kanë një burim ruajtës të energjisë për të reduktuar konsumin e përgjithshëm të energjisë. Si bonus i shtuar i dizajnit kompakt dhe energjik, Marsbees do të jetë në gjendje të përshtatet me detyrat duke përdorur fuqinë e baterisë tërësisht në sistemet e tyre të rikonfigurueshme.

Në përgjithësi, kjo kibernetikë mund të jetë çelësi për hapat tonë të ardhshëm në sistemin diellor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2018 - 10:44

Një nga problemet që lindën me përhapjen e rrjetit social Snapchat ishte fakti që nëse do të bëje screenshot ndonjë postim, personi që e kishte postuar këtë njoftohej menjëherë për veprimin.

Postuar: 24/05/2018 - 08:16

Në krye të listës të telefonave më të shitur në botë ishte Apple iPhone X, me një pjesëmarrje në treg prej 3.5 për qind.Në vendin e dytë, me pjesëmarrje në treg prej 2.3% ishte

Postuar: 23/05/2018 - 13:54

Apple ka filluar pagesën e 13 miliardë eurove që i detyrohet shtetit Irlandez në taksa të papaguara.

Postuar: 23/05/2018 - 13:17

Pas apologjisë në Kongresin Amerikan, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg i kërkoi ndjesë edhe ligjvënësve evropiane për rolin e tij në skandalin ‘C

Postuar: 23/05/2018 - 12:41

Kompania analitike Counterpoint Research ka lëshuar një listë të të dhënave më të fundit të shitjeve të smartfonave për muajin mars.Në krye të listës ishte Apple iPhone X, me nj

Postuar: 23/05/2018 - 11:35

Jemi gati të bindur që opsioni i ri i Instagram-it do t’ua ndryshojë krejtësisht humorin e ditës. 

Postuar: 23/05/2018 - 08:40

Microsoft dhe Google po shpalosin së bashku një dobësi të re të sigurisë së CPU-së, e cila është e ngjashme me të metat e Meltdown dhe Spectre që u zbuluan më parë këtë vit.