Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Ndodhi në mes të ditës", Luçiano Boçi jep alarmin, zbulon se çfarë do të ndodhë nesër

Postuar: 18/09/2019 - 18:56

“Rama dhe Veliaj po kërkojnë të shantazhojnë dhe të kërkojnë vkm 510 që grabit kopshtin botanik që ia heq pronën universitetit dhe t’ia kalojë bashkisë”, kështu tha në një deklaratë për mediat demokrati Luçiano Boçi sa i përket çështjes së pronësisë të këtij territori.

“Kjo grabitje kriminale nuk është e vetmja e kësaj qeverisje. Vendimi antikushtetues e antiligjior, bie ndesh edhe me ligjin e mbprapshtë të arsimit. Ky vendim ka shpërfillur tërësisht vendimin e dekanatit të këtij fakulteti ka rrëzuar autonominë universitare. Ky vendim është një grabitje e bërë në mes ditës.

Prandaj në mbledhjen e nesërme ne jemi besim plotë që senati do ta hedhe poshtë këtë vkm sepse i shërben edhe komunitetit dhe kam bindjen se do jetë në favor të rrëzimit të vkm-së. Do ishin para përgjegjësisë morale dhe ligjore akademikët që do e votonin dhe nqs miratohet për shkak të presionit do ketë përgjegjwsi edhe administratori, po ashtu edhe bordi i administrimit për mbrojtjen e pronës e resurseve të universitetit. Çdo rreshtim tjetër i akademikëve do i rreshtonte ata pranë dyshes Rama Veliaj”, tha Boçi më tej.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim