Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndotja e ambientit, plastika do të bëhet karburant pa asnjë djegie, projekti i kompanisë zvicerane

Postuar: 13/07/2018 - 23:48

Të prodhosh karburant nga plastika e pariciklueshme dhe nga energjia e rinovueshme nëpërmjet një procesi termik konvertimi në mungesë të oksigjenit pa djegie, tani është e mundur.

Një zgjidhje vjen nga GRT Group, shoqata zvicerane që operon në sektorin financiar dhe që në 2019 do ta bëjë realitet në Itali.
‘Nevojitet të vazhdojmë të investojmë në kërkimin dhe në zhvillimin e kësaj teknologjie për të përballuar në mënyrë efikase dhe konkrete sfidat e ambientit-komenton Luca Dal Fabbro, ceo i Grt Group dhe zëvendespresident i Circular Economy Network -duke ripërdorur plastikë të pariciklueshme, për transformimin e saj në ecofuel në ndihmë të ambjentit, por rruga për një të ardhme sostenibile është akoma e gjatë dhe një sfidë e vërtetë mbetet ajo për të orientuar industrinë dhe ndërmarrjet drejt paradigmës së ciklueshme, një model jo vetëm i qëndrueshëm por edhe fitimprurës për biznesin.
‘Vitin tjetër do të ndërtojmë në Itali impiantet e para, të mëdha sa një fushë tenisi. Në këtë impiant do të hyjnë shishet dhe qeset të cilat do të bëhen karburant.

1 ton plastike do të prodhojë 900 litra karburant’ shton Dal Fabbro.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2018 - 12:48

Të gjithë jemi familjarizuar me WhatsApp dhe kur lexojmë këtë lajmë nuk na vjen aspak mirë.

BepiColombo nis navigimin shtatë-vjeçar drejt Mërkurit

Postuar: 20/10/2018 - 22:31

Një mjet hapësinor evropiano-japonez ka nisur kësaj jave rrugëtimin delikat thuajse shtatë-vjeç

Postuar: 20/10/2018 - 16:04

 Një numër i madh ekspertësh të shëndetit mendor rakordojnë në tezën se Instagrami shkakton

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

Postuar: 19/10/2018 - 22:26

Autoritetet amerikane i kanë hapur rrugë së fundmi fermerëve për të rritur një bimë pambuku të

Postuar: 19/10/2018 - 20:03

Situata e pronarit të rrjetit social më të madh në botë nuk është më e qetë.

Zbulohet mekanizmi i grushtit vrasës së karkalecit Mantis

Postuar: 19/10/2018 - 19:27

Karkaleci i detit mantis  (Stomatopoda) njihet si Muhamed Ali i botës së kafshgëve dhe tan

Postuar: 19/10/2018 - 19:20

Wi-Fi pa pagesë është vështirë të gjeni, por ekzistojnë disa mënyra për të përfituar akses falas.