Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndotja e ambientit, plastika do të bëhet karburant pa asnjë djegie, projekti i kompanisë zvicerane

Postuar: 13/07/2018 - 23:48

Të prodhosh karburant nga plastika e pariciklueshme dhe nga energjia e rinovueshme nëpërmjet një procesi termik konvertimi në mungesë të oksigjenit pa djegie, tani është e mundur.

Një zgjidhje vjen nga GRT Group, shoqata zvicerane që operon në sektorin financiar dhe që në 2019 do ta bëjë realitet në Itali.
‘Nevojitet të vazhdojmë të investojmë në kërkimin dhe në zhvillimin e kësaj teknologjie për të përballuar në mënyrë efikase dhe konkrete sfidat e ambientit-komenton Luca Dal Fabbro, ceo i Grt Group dhe zëvendespresident i Circular Economy Network -duke ripërdorur plastikë të pariciklueshme, për transformimin e saj në ecofuel në ndihmë të ambjentit, por rruga për një të ardhme sostenibile është akoma e gjatë dhe një sfidë e vërtetë mbetet ajo për të orientuar industrinë dhe ndërmarrjet drejt paradigmës së ciklueshme, një model jo vetëm i qëndrueshëm por edhe fitimprurës për biznesin.
‘Vitin tjetër do të ndërtojmë në Itali impiantet e para, të mëdha sa një fushë tenisi. Në këtë impiant do të hyjnë shishet dhe qeset të cilat do të bëhen karburant.

1 ton plastike do të prodhojë 900 litra karburant’ shton Dal Fabbro.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2019 - 16:35

Agjencia evropiane e kërkimit bërthamor CERN ka prezantuar planet e ndërtimit të një tjetër tuneli më të gjatë të përshpejtimit të pjesëzave atomike, me një perimetër prej 100km, rreth katër herë më të madhe ai eksi

Postuar: 16/01/2019 - 13:35

 WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirëso

Postuar: 15/01/2019 - 07:19

  Gjërat e vogla që bëjmë në një ditë normale mund të ndikojnë në celularët tanë në mënyra t

Postuar: 14/01/2019 - 18:09

Grupi amerikan i aviacionit Boeing ka prezantuar version e konceptit për një avion super të hol

Postuar: 13/01/2019 - 23:14

 Në ditët e sotme me rritjen e kompanive teknologjike është e vështirë të dallohet prodhimi

Postuar: 12/01/2019 - 15:11

Policia në shtetin amerikan Utah ka marrë një hap të pazakontë, duke iu kërkuar banorëve të mos n

Postuar: 11/01/2019 - 22:08

Vitine kaluar astronomët dëshmuan një shpërthim të pazakontë galaktik dhe tashmë po debatojnë n