Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Në Lojërat Olimpike Tokio-2020 do përdoret sistem për njohjen e fytyrave

Postuar: 07/08/2018 - 16:37

Në Lojërat Olimpike të Tokyo-2020 do të përdoret një sistem për njohjen faciale shumë të shpejtë për 300 000 atletë, anëtarë të personelit dhe gazetarë, një iniciativë e prezantuar si e pazakontë në historinë e Lojërave Olimpike që synon përmirësimin e sigurisë dhe efikasitetit.

Ky sistem, i prezantuar sot në Tokio, do të vendoset në hyrje të 43 qendrave të kompeticionit, të zonës olimpike dhe qendrave të shtypit, por nuk do të aplikohet për spektatorët, shkruan “ata”.
 
“Është hera e parë që njohja faciale do të përdoret për të gjithë personat e akredituar në të gjitha qendrat”, theksoi Tsuyoshi Iwashita, zyrtar për sigurinë e Lojërave Olimpike, në një konferencë shtypi.
 
“Bëhet fjalë për riforcimin e sigurisë dhe lehtësimin e lëvizjeve mes vendeve të ndryshme, që do zhvillohen në mbarë megapolin japonez”, shtoi ai.
 
“Njohja faciale, që konsiston në konfirmimin e identitetit duke krahasuar fytyrën e përdoruesit me foton e paravendosur në çipin e mjetit të identifikimit, do të shmangë të gjitha ‘hyrjet e rreme’ nëpërmjet një karte të vjedhur apo të falsifikuar”, nënvizoi grupi japonez i pajisjeve komjuterike dhe telekomunikacionit NEC, që ka krijuar teknologjinë.
 
“Do të duhen vetëm 0,3 sekonda për sistemin për të proceduar verifikimin, një shpejtësi e pazakontë në botë”, theksoi Masaaki Suganuma, zëvendëspresident i kompanisë.
 
Sipas testeve të kryera, njohja faciale do të mundësojë kryerjen e kontrolleve 2,5 herë më shpejt se procedurat klasike duke kufizuar barkodet dhe kontrollet vizuale, në fuqi gjatë Lojërave Olimpike të mëparshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 26

Lajme nga e njejta kategori

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

Postuar: 19/10/2018 - 22:26

Autoritetet amerikane i kanë hapur rrugë së fundmi fermerëve për të rritur një bimë pambuku të modifikuar gjenetikisht, me fara të ngrënshme nga njeriu, si një burim i fuqishëm proteinash që mund të kultivohet në ve

Postuar: 19/10/2018 - 20:03

Situata e pronarit të rrjetit social më të madh në botë nuk është më e qetë.

Zbulohet mekanizmi i grushtit vrasës së karkalecit Mantis

Postuar: 19/10/2018 - 19:27

Karkaleci i detit mantis  (Stomatopoda) njihet si Muhamed Ali i botës së kafshgëve dhe tan

Postuar: 19/10/2018 - 19:20

Wi-Fi pa pagesë është vështirë të gjeni, por ekzistojnë disa mënyra për të përfituar akses falas.

Rusia mirëpret bankat e huaja sistemit të saj të transfertave, si alternative ndaj SWIFT

Postuar: 19/10/2018 - 18:13

Russia njoftoi dje se shumë shpejt bankat e huaja do të mund të jenë pjesë e sistemit të saj&nb
Mediat shtetërore: Kina do lëshojë hënën artificiale në 2020

Postuar: 18/10/2018 - 19:20

Një shkencëtar kinez ka premtuar krijimin e një sateliti ndriçues që do të sjellë më shumë drei
Ebay padit Amazon për infiltrim dhe vjedhje të klientëve e furnitorëve

Postuar: 18/10/2018 - 16:47

Grupi elektronik i ankandeve eBay ka depozituar një padi kundër rivalit gjigand Amazon, duke e