Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nëse ju vjen kjo thirrje në WhatsApp, mos e hapni sepse është e rrezikshme

Postuar: 11/10/2018 - 17:23

hpesh, rrjeti më i madh për shkëmbimin e mesazheve, WhatsApp është përballur me probleme të mëdha.

Së fundmi, një ekspert i sigurisë ka lajmëruar të gjithë përdoruesit që të kenë kujdes nga telefonatat që marrin nga persona të panjohur.

Të gjithë ata që i përgjigjen me video kësaj thirrjeje, hakerat do vjedhin llogarinë personale.

Eksperti ka njoftuar se numri është shumë i shkurtër dhe kuptohet se është i rremë.

Versioni në internet i WhatsApp përdor një metodë ndryshe për videon, prandaj përdoruesit nuk duhet të frikësohen për hapjen e aplikacionit në kompjuter.

Facebook ka thënë se do të rregullojë problemin sa më shpejt të identifikojë qartë atë.

Ky lloj mashtrimi është përhapur në botën e piraterisë dhe po shfrytëzohet për të sulmuar përdoruesit.

Aplikacioni përdoret nga më shumë se 1.2 miliard njerëz në gjithë botën dhe nuk dihet ende sa persona janë prekur nga mashtrimi. 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2018 - 12:48

Të gjithë jemi familjarizuar me WhatsApp dhe kur lexojmë këtë lajmë nuk na vjen aspak mirë.

BepiColombo nis navigimin shtatë-vjeçar drejt Mërkurit

Postuar: 20/10/2018 - 22:31

Një mjet hapësinor evropiano-japonez ka nisur kësaj jave rrugëtimin delikat thuajse shtatë-vjeç

Postuar: 20/10/2018 - 16:04

 Një numër i madh ekspertësh të shëndetit mendor rakordojnë në tezën se Instagrami shkakton

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

Postuar: 19/10/2018 - 22:26

Autoritetet amerikane i kanë hapur rrugë së fundmi fermerëve për të rritur një bimë pambuku të

Postuar: 19/10/2018 - 20:03

Situata e pronarit të rrjetit social më të madh në botë nuk është më e qetë.

Zbulohet mekanizmi i grushtit vrasës së karkalecit Mantis

Postuar: 19/10/2018 - 19:27

Karkaleci i detit mantis  (Stomatopoda) njihet si Muhamed Ali i botës së kafshgëve dhe tan

Postuar: 19/10/2018 - 19:20

Wi-Fi pa pagesë është vështirë të gjeni, por ekzistojnë disa mënyra për të përfituar akses falas.