Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Njihuni me teknologjinë e re në ekranin e kroskotit

Postuar: 14/08/2018 - 16:53

Një teknologji inovative ju lejon të drejtoni makinën dhe në të njëjtën kohë të kontrolloni muzikën, telefonatat, mesazhet dhe navigacionin pa hequr sytë nga rruga. Shumë makina kanë ekran prekës në kroskot, përmes të cilit shoferët kontrollojnë funksione të ndryshme. Megjithatë, ekrani mund të jetë një zbavitje dhe të shkaktojë aksidente.

Startapi izraelit Inpris ka zhvilluar teknologjinë Sightless Touch, një sistem që lejon shoferët të prekin butonat e veçanta në ekran, pa u hutuar nga drejtimi i makinës. Shoferi pozicionon tre gishta në çfarëdo pike në ekran, softueri automatikisht kalibron në pozicionin e gishtit. Çdo gisht është paracaktuar për të kontrolluar një funksion: një kontrollon telefonin, një navigacionin dhe një muzikën. Për shembull, nëse doni të dëgjoni muzikë, shoferi lë gishtin e vendosur për muzikë në ekran, që mund të jetë gishti tregues, dhe heq dy gishtat e tjerë.

Me gishtin për funksionin “muzikë” në ekran, shoferi do të lëvizë në drejtim (lart, poshtë, djathtas ose majtas) të njërit prej katër opsioneve për të zgjedhur një veprim. Funksionet e navigimit dhe të telefonit funksionojnë në të njëjtën mënyrë. I tërë procesi që duhet të përfundojë nuk merr më shumë se tre sekonda, kundrejt një mesatare prej 30 sekondash argëtimi për të kryer detyra të thjeshta duke përdorur komandat zanore. Me përdorimin e vazhdueshëm, shoferi do të zhvillojë kujtesën e muskujve dhe nuk do të tundohet të shikojë larg nga rruga ose të mendojë shumë për ekzekutimin e një komande.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të keni një udhëzues zëri që kujton se cilat opsione janë dhe cila drejtim të shkoni për secilin. Pra, përveç sistemit të kyçjes, shoferi mund të përdorë sistemin hibrid të kontrollit të zërit i cili do të bëjë një nga katër pyetjet e paracaktuara. Për shembull, në varësi të zërit mund të kërkoni “Kë duhet të telefononi?”, “Ku po shkoni ?, Cilën muzikë do të luani?”, “Kujt do t’i dërgosh një mesazh?”. Për më tepër, nëse shoferi dëshiron të përdorë një ekran me prekje në një vend më të përshtatshëm, në vend që të bashkëveprojë me tastierë qendrore, ai mund të përdorë telefonin inteligjent, shkruan “Business Mag Albania”.

Teknologjia e patentuar nga startapi me bazë në Jerusalem, e themeluar në vitin 2011 nga Nissan Yaron dhe babai i tij Ben-Etzion Yaron, tashmë është integruar në disa makina, por në vitet e ardhshme mund ta shohim atë në të gjitha makinat.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej 5 miliardë dollarë.

Postuar: 16/07/2019 - 17:09

I ftuar në studion e Top Talk, kreu i PDK, Nard Ndoka foli për përgjimet e dosjeve 339 dhe 184, d

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj

Postuar: 10/07/2019 - 08:33

Prej disa kohësh Instagrami ka marrë stafetën si rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën.

Postuar: 04/07/2019 - 19:54

 Ditën e djeshme Instagram dhe Facebook u goditën nga një defekt teknik që zbuloi mënyrën se

Postuar: 03/07/2019 - 16:38

 Është një nga aplikacionet më të njohura të mediave sociale në botë, por duket se Instagram

Postuar: 18/06/2019 - 21:53

Rrjeti Facebook ka njoftuar ndryshimin e rregullave sesi komentet publike renditen në faqe, duk