BREAKING NEWS

“Rama përfundon në burg nëse...”, Spartak Ngjela nxjerr skenarin tronditës, zbulon kush e ka ‘fundosur’ Ilir Metën

“Rama përfundon në burg nëse...”, Spartak Ngjela
x

Tech

Pas këshillimit me ekspertë të mediave sociale, Instagrami merr vendimin drastik: Kjo gjë nuk do jetë më!

Pas këshillimit me ekspertë të mediave sociale, Instagrami merr

Teksa kanë bërë mjaft bujë kohët e fundit, Instagram-i ka vendosur t'i heqë të gjithë filtrat që promovojnë kirurgjinë estetike.

Një vendim i tillë është marrë nga drejtuesit e rrjetit social më të përdorur në botë, për shkak të shqetësimeve se ato dëmtojnë shëndetin mendor të njerëzve.

Hulumtimet kanë sugjeruar se filtrat, që ndryshojnë fytyrën, mund t'i bëjnë njerëzit të ndjehen më keq në lidhje me mënyrën se si duken, raporton BBC, transmeton Neësbomb.al.

Instagrami, i cili zotërohet nga Facebook-u, tha se ndalesa synon të promovojë mirëqenien.

"Ne i rivlerësojmë politikat tona dhe duam që filtrat tanë të jenë një përvojë pozitive për njerëzit", tha një zëdhënës i platformës online për shpërndarjen e fotografive.

Muajin e kaluar, kjo platformë ka vendosur t'i fshijë postimet e dietave dhe të kirurgjisë kozmetike, pas këshillimeve me ekspertë të mediave sociale.