Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pas listës së zezë të SHBA-së vjen vendimi i menjëhershëm, Google ndërpret lidhjet me Huawei-in, ndalon përditësimin e sistemit Android

Postuar: 20/05/2019 - 12:54

Pas kufizimeve të imponuara nga qeveria amerikane: Prodhuesi kinez do të jetë në gjendje të përdorë vetëm versionin me kod të hapur të sistemit operativ në miliona smartfonë të saj.

Google ka pezulluar licencat dhe marrëveshjet për produktet e përbashkëta me gjigantin e komunikimeve kineze Huawei, pasi Uashingtoni akuzon kompaninë se po spiunon përdoruesit për llogari të Pekinit.

Gjiganti teknologjik ka ndërprerë marrëveshjet e biznesit me Huawei, që përfshijnë transferimin e pajisjeve dhe softueri.

Pas kësaj lëvizjeje, Huawei ka të ngjarë të humbasë aksesin në përditësimet e sistemit operativ Android dhe smarfonët e saj të ardhshëm do të mbyllen nga disa aplikacione të Google, duke përfshirë aplikacionet “Google Play Store” dhe “Gmail”.

Firma kineze, megjithatë, do të ketë ende qasje në versionin me kod të hapur të sistemit operativ Android.

“Ne jemi në përputhje me rendin dhe shqyrtimin e implikimeve,” konfirmoi një zëdhënës i Google në një deklaratë të shkurtër.

“Për përdoruesit e shërbimeve tona “Google Play” dhe mbrojtjet e sigurisë nga “Google Play Protect “do të vazhdojnë të funksionojnë në pajisjet ekzistuese Huawei.”, vijoi ai.

Uashingtoni në mënyrë të përsëritur e ka akuzuar kompaninë Huawei për spiunazh përmes produkteve të saj, në emër të qeverisë kineze.

Krerët e gjashtë agjencive të inteligjencës amerikane paralajmëruan qytetarët amerikanë kundër përdorimit të produkteve Huawei vitin e kaluar dhe telefonat e kompanisë kineze u ndaluan menjëherë nga baza ushtarake amerikane. Por Huawei i mohon akuzat.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/09/2019 - 08:25

 Nuk kanë fund telashet për Lëvizjen Socialiste për Integrim. Djegia e mandateve dhe dorëzimi i bashkive të administruara prej saj në duart e mazhorancës socialiste, nuk ishin të vetmet goditje që mori LSI.

Postuar: 13/09/2019 - 16:50

Shumë shpejt çdo mesazh dhe telefonatë që shqiptarët do të bëjnë në aplikacionet WhatsApp dhe Vib

Postuar: 11/09/2019 - 07:28

Mbrëmjen e sotme, kompania Apple ka prezantuar në Kaliforni iPhone-in e shumëpritur 11, i cili po

Postuar: 09/09/2019 - 18:01

Teleskopi më i madh kinez ka zbuluar më shumë se 100 pulsione radio misterioze që vijnë nga një b

Postuar: 05/09/2019 - 22:28

 Prej disa ditësh shumë njerëz në botë kanë pasur probleme me llogaritë e tyre të Instagram

Postuar: 29/08/2019 - 11:28

Gjithmonë është shoqëruar me sloganin “është falas”, por duket se vendime të reja jan

Postuar: 15/08/2019 - 20:36

Kryevepra e fundit e Bugatti-t quhet “Vetura e Zezë” por për shkak të dizajnit automj