Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Publikohet aplikacioni audio tre-dimensional për të verbrit

Postuar: 14/09/2018 - 17:26

Sydney, një aplikacion që iu ofron personave tw verbër një hartë mendore falë një teknologjie audio tre-dimensionale që përdor zërin dhe tinguj për të ndihmuar personin të dijë se ku është dhe çfarë ndodhet rreth tij.

Quhet Soundscape dhe është projektuar dhe zhvilluar në Australi, në partneritet midis organizatës jofitimprurëse ‘Vision Australia’ dhe grupit ‘Artificial Intelligence and Research’të Microsoft.

Përdoruesi ve kufjet dhe ka qasje në aplikacion nëpërmjet telefonit celular. Kjo gjithashtu komunikon praninë e rrugëve dhe kryqëzimeve ndërsa personi ecën.

Menaxheri teknologjisë së ‘Vision Australia’, David Woodbridge, tha se Soundscape ndihmon përdoruesit të ndërtojnë një kuptim të hapësirës në të cilën lëvizin, duke i lejuar ata të bëjnë zgjedhjet e tyre të navigimit.

“Sidoqoftë, qëllimi nuk është që të zëvendësojë qenin udhëzues ose bastunin- thekson ai – por të lejojë që personi të lëvizë në mënyrë më të natyrshme”. Objekti, shton ai, është “të lidhet në mënyrë intuitive me mjedisin, duke e lejuar atë të kryejë detyra të tjera dhe të ndërveprojë me njerëzit e tjerë”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 23:37

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se nuk do të dërgojë më punëtorë në zyrat, ku punohet për fushatat politike gjatë proceseve zgjedhore.Kompania ka dërguar më herët pjesëtarë të stafit të saj për t’iu ndihmuar

Postuar: 25/09/2018 - 17:28

 Gjithnjë e më shumë rrjeti social “Facebook” po zhduket në mesin e të rinjve.

Postuar: 25/09/2018 - 17:09

 Ja cilat janë 6 arsyet pse duhet të blini Iphone 8 dhe jo Iphone Xs

Postuar: 25/09/2018 - 16:33

 Themeluesit e Instagram, Kevin Systrom dhe Mike Krieger, kanë dhënë dorëheqj

Postuar: 23/09/2018 - 22:43

Prodhuesi gjerman “Porsche” ka njoftuar se do ndalojë prodhimin e veturave me naftë d

Postuar: 23/09/2018 - 19:27

Rrjeti gjigant i fotografive, Instagram ka bashkëpunuar me Giphy për të sjellë një opsion të ri p

Postuar: 22/09/2018 - 23:26

 Bursa Japoneze e monedhave kriptografike Zaif ishte viktima e radhës e hakerave.