Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rreth 20 milionë llogari Gmail dhe Yahoo kanë dalë ilegalisht në shitje, në rrejt

Postuar: 20/03/2017 - 20:39

Një shitës i panjohur i rrjetit ka vënë në dispozicion të blerësve disa miliona llogari email të Gmail e Yahoo të marra nga sulme të mëparshme kibernetike. Zotëruesi i tyre me pseudonimin "SunTzu583", kishte listuar më parë rreth 1 milionë llogari email të vjedhura dhe kësaj here duket se ka shtuar përpjekjet e tij.

Sipas rrejtit HackRead ai ofron 4,928,888 llogari Yahoo dhe 21,800,969 llogari Gmail për shumën $450 (ose 0.4673 në vakutën vituale Bitcoin). Në listën e parë përfshihen adresa email dhe fjalëkalime, teksa të dhënat për Gmail korrespondojnë me ato të vjedhura në sulme të mëparshme, përfshi ato në kompanitë Nulled.crhack dhe Dropbox.

Krimineli kibernetik shet gjithashtu 5,741,802 llogari Yahoo për $250 (ose 0.2532 Bitcoin)  të cilat duket se janë vjedhur nga rrjetet MySpace, Adobe e LinkedIn.

Për llogaritë Gmail e Yahoo shitësi i errët i rrjetit paralajmëron se jo të gjitha kombinimet e adresave dhe fjalëkalimee funksdionojne, prandaj blrësve të mundshmë u duhet pak më shumë kohë për të përdorur artikujt virtualë të vjedhur.

Krimi kibernetik arriti nivele alarmante vitin e kalaur prandaj përdoruesit janë paralajmëruar të ruajnë fjalëkalimet e tyre  dhe të mos neglizhojnë opsionet e sigurisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/03/2017 - 12:11

Apple  sjell në treg telefonin inteligj

Postuar: 23/03/2017 - 21:35

Disa miliona pinguinë Adélie më shumë jetojnë në kontinentin e akullt të Antarktikës, nga sa mendohej më parë, raportonin dje shkencëtarët.

Postuar: 23/03/2017 - 20:55

Invalidët me gjymtyrë artificiale pritet të kenë më shumë ndjesi të prekjes, temperaturës apo përbëries, falë një eksperimenti të Universitetit mbi krijimin e lëkurës artificial

Postuar: 23/03/2017 - 20:03

Royal Dutch Shell, Statoil ASA dhe Eni SpA janë tre nga kompanitë më të mëdha energjetike me shumë sonda detare në Detin e Veriut, që kohët e fundit kanë vendosur të operoj

Postuar: 22/03/2017 - 22:44

Acer  R13 është  pak i shtrenjtë si chromebook , duke filluar 400$ por është me ҫmim të përktyer me të gjitha karakteristikat që ofron.

Postuar: 22/03/2017 - 19:12

Lajme të reja kanë ardhur nga  llogaria twetter e Evan Blass,Këtë herë Evan ndau me ne disa pasqyrime të reja të Samsung Galaxy S8 në jo një as dy por plot tre ngjyra të nd

Postuar: 22/03/2017 - 18:21

Veprimi për të mbrojtur planetin ka qenë shpeshherë një detyrë e vështirë e në disa raste e pamundur, prej kulturave dhe politikave të vendeve të ndryshme, si dhe rezistencës së