Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shpikja më e fundit shpëton jetë! Aplikacioni i ri për monitorimin e zemrës

Postuar: 13/11/2018 - 15:16

Një aplikacion i ri po i zemrës, i jep pacientëve një dhomë emergjente në pëllëmbën e duarve të tyre. Aplikacioni AliveCor vepron si një monitor “ECG” në klasën klinike dhe një studim i ri ndërkombëtar për të provuar saktësinë e tij.

Gjetjet, të paraqitura në sesionin shkencor 2018 të Shoqatës Amerikane të Zemrës në Çikago, treguan se aplikacioni dhe monitorimi i impulsit shoqërues ishin një qëndrim i besueshëm për elektrokardiogramin (EKG) të përdorur në spitale për të diagnostikuar “sulmet më të rënda dhe vdekjeprurëse në zemër, transmeton lajmi.

Përpjekja masive u udhëhoq nga Instituti i Zemrave Mjekësore Intermountain në Salt Lake City dhe përfshi kërkime të mëtejshme nga Universiteti i Dukës, Universiteti Stanford, Klinika Mayo, Universiteti Katolik (Argjentina), Korporata AliveCor dhe shoqatat dhe universitetet e tjera shëndetësore të zemrës.

Studiuesit administruan si një standard EKG dhe sistemin AliveCor për 204 pjesëmarrës që përjetonin dhimbje gjoksi. Në mënyrë tipike, një EKG përdoret për të përcaktuar nëse një pacient ka një formë shumë serioze të sulmit në zemër ku arteria është plotësisht e bllokuar.

Aplikacioni AliveCor është i pajisur me një shtojcë me dy drejtime. Më pas ai grumbullon ato të dhëna në cloud dhe e dërgon atë në një kardiolog, i cili mund të analizojë rezultatet në vend dhe t’ju udhëzojë që të shkoni direkt në ER nëse është e nevojshme.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 22:15

Sonda e agjencisë amerikane hapësinore Voyager 2, e lëshuar nga toka në vitin 1977, është bërë objekti i dytë i prodhuar nga njeriut që del jashtë sistemit diellor.
 

Postuar: 10/12/2018 - 18:35

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi një rrugë revolucionare për fuqizimin dhe shpejtimin e komp

Postuar: 10/12/2018 - 17:35

Kompania amerikane prodhuese e mikroçipave Qualcomm tha sot se kishte fituar urdhrin paraprak n

Postuar: 09/12/2018 - 23:22

Reagimi me shpejtësi i kompjuterit pas dhënies së komandave është ideale për një punë pa nerva.

Postuar: 09/12/2018 - 19:13

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të o

Postuar: 07/12/2018 - 22:36

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka, na shtyn më shumë ta bëjmë.

Postuar: 07/12/2018 - 22:30

Rrjeti social Facebook është gjobitur sot me 10 milionë euro nga autoritetet italiane për keqin