BREAKING NEWS

Kryeministri Rama sulmon ashpër Bashën nga Kongresi i PS: Je kundërshtari më i ulët ...

Kryeministri Rama sulmon ashpër Bashën nga Kongresi i PS: Je
x

Tech

Skandali me ‘Facebook’, cënohet sërish privatësia: 267 milion përdorues me të dhëna publike

Skandali me ‘Facebook’, cënohet sërish privatësia:

“Facebook” rikthehet sërish në qendër të skandalit për sa i takon fushës së privatësisë. Një shoqëri sigurie konfirmoi se ka gjetur on line një database që përmbante të dhënat personale të 267 milion përdoruesve të rrjetit social. Dosja, e cila ka qëndruar on line për dy javë nga data 4 deri në 19 dhjetor, me sa duket, ishte më se e prekshme nga kushdo, pa qenë e domosdoshme që të kishte një fjalëkalim. Madje ishte e shkarkueshme dhe nga një forum hakerash.

Në arkiv përmbaheshin informacione për identitetin e përdoruesve, emër dhe numër telefoni. Dosja ka qëndruar on line deri sa faqja që e përmbante vendosi ta hiqte si pasojë e sinjalizimeve të shumta.

Kjo nuk është hera e parë që të dhënat e miliona përdoruesve të “Facebook” publikohen në rrjet. Në muajin shtator ishin 419 milion të dhënat që u bënë publike.

Në një reagim të menjëhershëm “Facebook” bëri të ditur se po analizojnë problemin dhe se paralelisht po punohet për të mbrojtur sa më mirë informacionet e personave.