Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Të ardhurat nga mediat sociale, sa fitojnë të famshmit për një postim

Postuar: 11/07/2018 - 20:40

Vetëm me një orë të re nga TAG Heuer, futbollisti Cristiano Ronaldo, poston një fotografi të vetes, me duart lart, në llogarinë e tij Instagram dhe mund të fitojë mijëra euro. Ai i falenderon ata për “dhuratën e tyre” dhe bën tag kompaninë me hashtagun  #dontcrackunderpressure.

Kjo është një industri që po rritet shpejt. Sipas Captiv8, një platformë analitike që lidh markat për “ndikuesit e mediave sociale”, që nga janari, më shumë se 200,000 postime në muaj në Instagram, janë etiketuar me “#ad”, “#sp” ose “#sponsored”. Të ‘punësosh’ influencues të tillë, lejon që kompanitë të arrijnë një rrjet të gjerë të klientëve potencialë: Z. Ronaldo ka rreth 240 milion njerëzve në Facebook, Instagram dhe Twitter.

Mediat sociale i ofrojnë markave mundësinë e tyre më të mirë për të arritur klientë potencialë. Një aplikacion për shpërndarjen e fotove, Snapchat, arrin 40% të të gjithë amerikanëve nga 18 deri në 34 vjeç, çdo ditë.

Për më tepër, këto platforma mund t’i bëjnë konsumatorët të ndjejnë se kanë fituar qasje të pashembullt në jetën e të pasurve dhe të famshëm. Kjo bën që sponsorët të bashkëveprojnë me audiencat e tyre të synuara në atë mënyrë që reklamimi tradicional nuk mund të përputhet. Nga ana tjetër, kërkesa nga reklamuesit për këto kanale ka bërë territorin e mediave sociale fitimprurëse për njerëzit që kanë shumë ndjekës në rrjetet sociale.

Captiv8 shkruan se një person me 3-7 milionë ndjekës, për një postim në YouTube mund të fitojë mesatarisht 187,500 dollarë, në Facebook 93,750 dollarë, në Instagram dhe Snapchat 75,000 dollarë.

Mendojeni mirë çfarë punë dëshironi të nisni në të ardhmen.

Burimi: The Economist

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 19:08

Një nga tiparet më të veçanta është ai që quhet referenca e zhvendosur, pra aftësia për të folur për të shkuarën ose të ardhmen, ose objekte e ngjarje që nuk janë prezente.
 

Postuar: 15/11/2018 - 15:42

Gjermania njoftoi se do të investojë tre miliardë euro deri në vitin 2025 për zhvillimin e apli

Postuar: 14/11/2018 - 21:37

Një grup ndërkombëtar astronomët thanë së fundmi se kanë zbuluar gjurmë të një planeti të ftoht

Postuar: 14/11/2018 - 12:57

 Apple ka pranuar një dështim serioz harduer të iPhone dhe tani pronarët e celularëve po god

Postuar: 13/11/2018 - 19:02

Makinat pa shoferë pritet ta fusin transportin e të ardhmes së afërt në utopi, kështu të paktën

Postuar: 13/11/2018 - 15:41

Ideja e kompanive në Mbretërinë e Bashkuar pë të implantuar punonjësve mikroçipë në mënyrë që t

Postuar: 13/11/2018 - 15:16

Një aplikacion i ri po i zemrës, i jep pacientëve një dhomë emergjente në pëllëmbën e duarve të t