Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tronditen ekspertët e NASA-s, zbulojnë fenomenin e çuditshëm dhe vdekjeprurës gjatë fluturimit në hapësirë, gjaku i astronautëve mpikset dhe...

Postuar: 25/11/2019 - 09:03

NASA ka vërejtur një efekt të çuditshëm gjatë fluturimit në hapësirë. Gjaku i astronautëve mpikset dhe lëviz në drejtim të kundërt.

Ky fenomen i mpiksjes së gjakut në një astronaut ka shkaktuar panik mes mjekëve të NASA-as

Një astronaut në Stacioni Hapsinor Ndërkombëtar po kryente ultratinguj në trupin e tij nga disa ekspertë. Të njëjtat teste i kishte bërë edhe në Tokë para së të niseshe në hapësirë dhe rezultatet ishin normale.

Gjatë skanimit të kryer në hapësirë u zbulua se gjaku i tij ishte i mpiksur dhe kjo gjë tronditi shumë mjekët e NASA-s.

Por skanimi i bërë në hapësirë zbuloi një grumbull të gjakut të mpiksur, duke tronditur mjekët Nasa.

"Ne nuk e prisnim këtë. Kjo nuk është raportuar kurrë më parë," tha shkencëtarja Karina Marshall-Goebel, për The Atlantic.

Astronauti nuk kishte ndonjë simptomë pas mpiksjes së gjakut, por iu dha ilaçe për hollimin e gjakut për pjesën tjetër të udhëtimit në orbitë.

Ky fenomen u shpall një rrezik ri për njerëzit gjatë fluturimit në hapësirë por zbulimet nuk ndalojnë këtu.

Studiuesit e NASA-as vëzhguan venat jugulare të 11 astronautëve duke përdorur ultratinguj dhe në pesë nga ato 11 astronautë, rrjedha e gjakut në venën jugulare ishte ngecur.

Vena jugulare është një nga pjesët më të rëndësishme të trupit. Shkon midis zemrës dhe kokës, duke kulluar gjakun e deoksigjenuar nga truri. Ky proces i "kullimit" është thelbësor për të zvogëluar presionin në tru. Rrjedha e bllokuar e gjakut në venat është me të vërtetë e rrallë, dhe zakonisht shihet vetëm në këmbë - shpesh pas fluturimeve të gjata me aeroplan. Gjaku i ndenjur është një shqetësim kryesor sepse mund të çojë në mpiksje, e cila mund të shkaktojë probleme më serioze si dëmtimi i mushkërive. Mpiksja serioze mund të jetë fatale.

Edhe më e çuditshme është se gjaku në venën jugulare filloi të lëvizte në drejtim të kundërt (nga zemra drejt kokës) për dy astronautë. Shkencëtarët e NASA-s e përshkruan këtë si "jashtëzakonisht jonormale", dhe thanë se gjaku mund të ketë ndryshuar drejtime për shkak të bllokimit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2019 - 15:53

WhatsApp ka njoftuar se së shpejti do të ndalojë së funksionuari në miliona telefona në gjithë botë.

Postuar: 07/12/2019 - 21:37

Instagram do të fillojë t’u kërkojë të gjithë përdoruesve të rinj të shkruajnë di

Postuar: 04/12/2019 - 15:36

Shanset që gjatë gjithë jetës suaj virtuale të keni folur me dikë që ka profil fallso janë të lar

Postuar: 03/12/2019 - 16:35

Universitetin Politeknik i Bukureshtit në Rumani pritet të testojë një sistem që mund të parashik

Postuar: 22/11/2019 - 22:25

Themeluesi i Telegramit, Pavel Durov ka bërë një deklaratë të fortë për rrjetin gjigant të mesazh

Postuar: 22/11/2019 - 17:13

Aktori britanik i humorit Sacha Baron Cohen sulmoi ashpër dje gjigandët e mediave sociale