Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

U gjobit me 5 miliardë dollarë, nuk do ta besoni çfarë i ndodhi Facebook-ut në vetëm 30 minuta

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej 5 miliardë dollarë.

Ka qenë Komisioni Federal për Tregti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai që e ka vendosur këtë gjobë rekord ndaj “Facebook”.

Gjoba është vendosur për shkak të skandalit të Cambridge Analytica. Kujtojmë këtu se disa vite më parë të dhënat private të përdoruesve të “Facebook” u ekspozuan.

‘’Facebook’’ kishte kontraktuar kompaninë Cambridge Analytica, që është firmë politike, duke lejuar akses në të dhënat e 87 milionë përdoruesve. Deri më tani kjo është gjobën më e madhe e vënë ndonjëherë nga FTC ndaj një kompanie teknologjike.

Çudia që ka ndodhur është se vlera e aksioneve të Facebook u rrit me më shumë se 1 miliard dollarë në vetëm 30 minuta pas lajmit.

Vlera e aksioneve Facebook kapi vlerën e 84.1 miliard dollarë nga 83 që ishte. Zuckerberg është CEO, i cili zotëron 88.1% të aksioneve të Facebook.

Kjo mund të duket e kundërta, por logjika është e thjeshtë: Për shkak se Facebook priste një gjobë dhe planifikoi financat e saj vjetore rreth asaj pritjeje, investitorët reaguan pozitivisht për atë plan duke luajtur dhe gjoba nuk ishte më e madhe, shkruan scan.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim