Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ultimatumi i Facebook dhe Twitter: Masa të rrepta për ata që publikojnë lajme të rreme

Postuar: 14/07/2018 - 11:27

Facebook dhe Twitter do të marrë masa të ashpra për mediat online që publikojnë lajme të rreme.

 Në një raport të Zyrës së Komunikimit Ofcom në Britani të siguruar nga  The Times shkruhet se “Kompanitë online duhet të jenë më të përgjegjshme kur bëhet fjalë për kontrollimin e përmbajtjeve në platformat e tyre, pasi kjo rrezikon të dëmtojë publikun".

Sipas studimit të realizuar nga Ofcom thuhet se shumë përdorues të rrjeteve sociale  janë ankuar për lajmet false të publikuara nga mediat online.  

Nga studimi ku u morën në shqyrtim 22 persona rezultoi se shumë prej tyre i besonin më shumë mediave tradicionale sesa atyre online.

Lidhur me këtë Facebook dhe Twitter kanë vendosur të marrin masa më të rrepta për mediat që publikojnë lajme të tipi “fake news”.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2018 - 12:48

Të gjithë jemi familjarizuar me WhatsApp dhe kur lexojmë këtë lajmë nuk na vjen aspak mirë.

BepiColombo nis navigimin shtatë-vjeçar drejt Mërkurit

Postuar: 20/10/2018 - 22:31

Një mjet hapësinor evropiano-japonez ka nisur kësaj jave rrugëtimin delikat thuajse shtatë-vjeç

Postuar: 20/10/2018 - 16:04

 Një numër i madh ekspertësh të shëndetit mendor rakordojnë në tezën se Instagrami shkakton

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

Postuar: 19/10/2018 - 22:26

Autoritetet amerikane i kanë hapur rrugë së fundmi fermerëve për të rritur një bimë pambuku të

Postuar: 19/10/2018 - 20:03

Situata e pronarit të rrjetit social më të madh në botë nuk është më e qetë.

Zbulohet mekanizmi i grushtit vrasës së karkalecit Mantis

Postuar: 19/10/2018 - 19:27

Karkaleci i detit mantis  (Stomatopoda) njihet si Muhamed Ali i botës së kafshgëve dhe tan

Postuar: 19/10/2018 - 19:20

Wi-Fi pa pagesë është vështirë të gjeni, por ekzistojnë disa mënyra për të përfituar akses falas.