Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

VENDIMI/ Zbuloni çfarë do të kufizojë Facebook nga dita e sotme

Postuar: 15/05/2019 - 16:19

Nga sot Facebook do të kufizojë transmetimet live për ata që dhunojnë disa rregulla sociale, përfshi edhe politikat e grupit dhe personave të rrezikshëm.E bëri të ditur facebook dhe vendimi vjen pak para mbajtjes së një samiti për ekstremizmin online, që është organizuar pas sulmeve në dy xhami në Kristçërç të Zelandës së Re.

Facebook-u është zotuar se do të shpenzojë 7.5 milionë euro në teknologji, për të indentifikuar video dhe imazhe të manipuluara që i shpëtojnë kontrollit dhe ripostohen më vonë sërish

Përmbajtjet e ndaluar do të fshihen automatikisht.

Gjiganti teknologjik ka thënë se fillimisht do të ketë paralajmërime për shkelje të rregullave të reja të Facebook-ut.

Nga sot shpjegon facebook “cdo kush që dhunon politikat tona më serioze do të jetë i limituar në përdorimin e LIVE për një periudhë kohe, psh 30 ditë nga dita e parë kur është bërë shkelja”

Shembull pa asnjë diskutim do të fshihet shpërndajra e një linku apo e një deklarate e një grupi terroristësh. Platforma synon që të zgjerojë masat shtrënguese edhe në disa të tjera në javët e ardhme, dukei ndaluar dhe mundësinë e reklamimit në FB

Facebook është në pratnership me tre universitete amerikane – Universitetin e Maryland , Cornell dhe Universitetin e Kalifornisë, Berkeley – dhe janë finaliar për të gjetur teknika të reja për të zbuluar  mediat manipuluese përmes imazheve, videove dhe audiove dhe një dallim midis postimeve të pakuptueshme dhe pas ndryshimeve të vullnetshme.

Në muajin mars, një i vetëquajtur supremacist i bardhë ka sulmuar dy xhami në Kristçërç, duke lënë të vdekur 51 persona.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 18:08

Instagram është duke fshehur numrin e pëlqimeve në postime, në disa vende duke përfshirë Australinë dhe Japoninë.

Postuar: 17/07/2019 - 18:17

Një aplikacion i ri që quhet “FaceApp” është kthyer në trendin e verës.

Postuar: 17/07/2019 - 12:28

Agjencia e taksave në Bullgari ka rënë pre e një sulmi kibernetik i cili ka vjedhur të dhënat e t

Postuar: 16/07/2019 - 18:13

 Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej

Postuar: 16/07/2019 - 17:09

I ftuar në studion e Top Talk, kreu i PDK, Nard Ndoka foli për përgjimet e dosjeve 339 dhe 184, d

Postuar: 13/07/2019 - 08:51

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj

Postuar: 10/07/2019 - 08:33

Prej disa kohësh Instagrami ka marrë stafetën si rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën.