Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vjen Mozilla Firefox Quantum, risitë dhe avantazhet nga Chrome

Postuar: 22/11/2017 - 22:46

Mozilla, Firefox Quantum ka një motor të ri CSS shkruar në gjuhën e programimit Rust të kompanisë dhe mund të funksionojë paralelisht në disa bërthama procesorike. Ka kaluar kohë që kur jemi emocionuar për herë të fundit nga një version të ri të Firefox, por këtë herë do të jetë prej vërteti.  Firefox Quantum është risia e madhe që sapo ka ardhur  dhe pavarësisht se mund të jeni përdorues të Chrome, ja vlen t’i hidhni një sy.

Ndryshim përbën shpejtësia, pasi Firefox Quantum është shumë më i shpejtë sesa versionet e hershme të Firefoz. Ky është një hap mjaft i rëndësishëm duke ditur se shumica e PC-ve, madje edhe telefonat kanë një proces me shumë bërthama. Quantum gjithashtu ka disa specialitete siç janë disa tabeve në varësi të përdorimit të tyre si dhe përdor 30% më pak RAM sesa Google Chrome.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2017 - 22:45

Një ish-ekzekutiv i “Facebook” tha se ndihet fajtor për punën e tij e cila po shkatërron shoqërinë duke ju bashkuar kritikave në adresë të rrjetit social.

Nasa cakton konferencën e shtypit për njoftimin e rëndësishëm të zbulimeve

Postuar: 12/12/2017 - 22:00

Agjencia hapësinore amerikane ka njoftuar sot se të enjten do të mbajë konferencën e pritur të shtypit për të njoftuar zbulimet e teleskopit të saj  Kepler, në lidhje me
Shkencëtarët përdorin inteligjencën  artificiale për të përgjuar delfinët

Postuar: 11/12/2017 - 22:26

Shkencëtarët kanë krijuar një program për të monitoruar komunikimet nënujore të delfinëve dhe deshifrimin e tyre.
Ish-drejtori: Facebook po shkatërron mënyrën sesi funksionon shoqëria

Postuar: 11/12/2017 - 22:10

Një nga drejtorët e parë të Facebook tha dje se rrejti social po shkatërron mënyrën sesi funksionon shoqëria, si dhe shprehu “pendesë të rëndë” për atë që ka bërë.
Apple konfirmon blerjen e aplikacionit muzikor britanik  Shazam

Postuar: 11/12/2017 - 21:51

Apple ka konfirmuat sot blerjen e aplikacionit britanik të njohës së këngëve Shazam, që është një nga marrëveshjet më të mëdha të prodhuesve të iPhone.
Studimi: Ngrohja globale do të dobësojë erërat

Postuar: 11/12/2017 - 21:13

Fermat e erërave janë një faktor i rëndësishëm në luftën ndaj ngrohjes globale por ngritja e temperaturave do të dobësojë dukshëm forcën e erërave të lartësive të mesme të glo

Postuar: 10/12/2017 - 19:39

Pavarësisht buzëqeshjes në fytyrë, dhe vezëllimit, fotot tona të postuara në rrjete sociale, si Instagram e Facebook, mund të zbulojnë shumë më tepër nga sa mendojmë.