BREAKING NEWS

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk tërhiqet nga asnjë kusht dhe qeveria teknike

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk
x

Tech

Whatsapp padit kompaninë izraelite VSO Group, përgjoi 1400 persona

Whatsapp padit kompaninë izraelite VSO Group, përgjoi  1400 persona

  Whatsapp ka filluar një  betejë ligjore me kompaninë izraelite të sigurisë kibernetike Nso Group. Përpara gjykatës federale të Shteteve të Bashkuara, kompania shumëkombëshe e Mark Zuckerberg pretendoi se shërbimi i tij i mesazheve do të ishte viktimë e një fushate spiunazhi në shkallë të gjerë kundër mijëra përdoruesve përfshirë gazetarët dhe aktivistët e të drejtave të njeriut.

Whatsapp, 1.5 miliardë përdorues në botën e të cilëve 31.4 milion në Itali, do ta zbulonin faktin falë një grupi kërkimor të ngritur së bashku me Citizen Lab, i lidhur me Universitetin e Torontos. Më shumë se 1,400 objektiva janë  spiunuar në 20 vende, përfshirë 100 gazetarë dhe aktivistë për të drejtat e njeriut.

Rrjedhjet në sistemet operative dhe shërbimet në internet, të shfrytëzuara më pas për operacionet e shërbimit sekret, është janë një treg i lulëzuar ku klientët më të rëndësishëm janë të gjitha fuqitë më të mëdha botërore. Qasje që përdoren për të kontrolluar kundërshtarët dhe figurat e rëndësishme si brenda ashtu edhe jashtë. Në këtë rast, megjithatë, operacioni ka një shkallë që është shumë më e gjerë se zakonisht, 1.400 njerëz, dhe është ndoshta për këtë arsye që u zbulua.

Dyshimet ishin shfaqur tashmë në maj, duke u bërë më vonë akuza kundër teknologjisë Nso duke filluar nga hakimi i telefonit të një avokati në Londër. "Duhet të ketë një mbikëqyrje të ngushtë ligjore të armëve kompjuterike për të siguruar që ato nuk përdoren për të shkelur të drejtat dhe liritë individuale," tha Whatsapp në një deklaratë. Ne jemi vetëm në kapitullin e parë gjyqësor të një histori që, sipas të gjitha gjasave, do të vazhdojë për një kohë të gjatë. Ndërkohë, shërbimi i mesazheve po paralajmëron 1.400 viktima