Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Whatsapp padit kompaninë izraelite VSO Group, përgjoi 1400 persona

Postuar: 30/10/2019 - 20:16

  Whatsapp ka filluar një  betejë ligjore me kompaninë izraelite të sigurisë kibernetike Nso Group. Përpara gjykatës federale të Shteteve të Bashkuara, kompania shumëkombëshe e Mark Zuckerberg pretendoi se shërbimi i tij i mesazheve do të ishte viktimë e një fushate spiunazhi në shkallë të gjerë kundër mijëra përdoruesve përfshirë gazetarët dhe aktivistët e të drejtave të njeriut.

Whatsapp, 1.5 miliardë përdorues në botën e të cilëve 31.4 milion në Itali, do ta zbulonin faktin falë një grupi kërkimor të ngritur së bashku me Citizen Lab, i lidhur me Universitetin e Torontos. Më shumë se 1,400 objektiva janë  spiunuar në 20 vende, përfshirë 100 gazetarë dhe aktivistë për të drejtat e njeriut.

Rrjedhjet në sistemet operative dhe shërbimet në internet, të shfrytëzuara më pas për operacionet e shërbimit sekret, është janë një treg i lulëzuar ku klientët më të rëndësishëm janë të gjitha fuqitë më të mëdha botërore. Qasje që përdoren për të kontrolluar kundërshtarët dhe figurat e rëndësishme si brenda ashtu edhe jashtë. Në këtë rast, megjithatë, operacioni ka një shkallë që është shumë më e gjerë se zakonisht, 1.400 njerëz, dhe është ndoshta për këtë arsye që u zbulua.

Dyshimet ishin shfaqur tashmë në maj, duke u bërë më vonë akuza kundër teknologjisë Nso duke filluar nga hakimi i telefonit të një avokati në Londër. "Duhet të ketë një mbikëqyrje të ngushtë ligjore të armëve kompjuterike për të siguruar që ato nuk përdoren për të shkelur të drejtat dhe liritë individuale," tha Whatsapp në një deklaratë. Ne jemi vetëm në kapitullin e parë gjyqësor të një histori që, sipas të gjitha gjasave, do të vazhdojë për një kohë të gjatë. Ndërkohë, shërbimi i mesazheve po paralajmëron 1.400 viktima

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 09:01

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato ishin krijuar.

Postuar: 10/11/2019 - 14:45

Fotot e postuara në Instagram nuk kanë ‘kuptim’ pa like-t dhe komentet, madje sh

Postuar: 09/11/2019 - 21:56

Rrjeti social shumë i përdorur, Instagram, ka pësuar ndryshime rrënjësore muajt e fundit.

Postuar: 09/11/2019 - 18:31

Këto ditë kur performancat në telefona inteligjentë kanë filluar të jenë të njejta, një nga dal

Postuar: 08/11/2019 - 19:20

Telefoni i parë i palosshëm i Samsung, Galaxy Fold, po garon drejtpërdrejt kundër të parit të H

Postuar: 07/11/2019 - 17:55

Pekini ka njoftuar sot planet për zhvillimin e teknologjisë 6G duke tentuar të çimentojë suprem

Postuar: 06/11/2019 - 14:43

Pas aludimeve të shumta ditët e fundit për krijimin e rrjetit 5G  të internetit, vjen reagim