Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohen arsyet 'sekrete' pse Facebook dhe Instagram u bllokuan në të gjithë botën

Postuar: 14/03/2019 - 16:41

Mëngjesin e sotëm mediat kanë treguar arsyet e vërteta të cilat Facebook i mbante të fshehta për shkak të interesave personale. Facebook akuzohet se u shet të dhënat e përdoruesve kompanive të treta si Apple, Google, Microsoft e Amazon.
 
Prokurori amerikan federal Michael LaForgia ka ngritur një hetim kriminal kundër rrjetit social.
 
Sipas Michael LaForgia facebook gjithashtu i shet të dhënat e përdoruesve të tij dhe tek firma të cilat merren me prodhimin e alkoolit apo armëve. Rishtazi përdoruesit e rrjetit social kontaktohen nga kompanitë e prodhimit nëpërmjet reklamave dhe detyrohen të blejnë produktet.
 
Departamenti i Krimeve në Internet në New York duket se paska qënë arsyeja e vërtetë e shkëputjes e cila në më pak se 24 orë ka bërë bllokimin  e rrjetit.
 
Facebook ka pësuar një ndërprerje të ngjashme në vitin 2008 duke dal jashtë funksionit për 150 milionë përdorues por shkëputja e djeshme preku 2.3 miliardë. Rrjeti social  duket se ka rënë sepse donte të fshihte sekrete që ende nuk kanë janë në dorë të hetuesve dhe prokurorisë.
 
Por çfarë shpjegim dha Facebook?
 
Në përgjigje të thashethemeve kompanitë e mëdha të Facebook dhe Instagram i kanë qetësuar përdoruesit e tyre duke u shprehur që problem i mbrëmshëm nuk ishte rezultat i një sulmi të njohur si Distributed Denial of Service, një lloj sulmi kibernetik që prek rrjetet me trafik shumë të madh online.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/09/2019 - 08:25

 Nuk kanë fund telashet për Lëvizjen Socialiste për Integrim. Djegia e mandateve dhe dorëzimi i bashkive të administruara prej saj në duart e mazhorancës socialiste, nuk ishin të vetmet goditje që mori LSI.

Postuar: 13/09/2019 - 16:50

Shumë shpejt çdo mesazh dhe telefonatë që shqiptarët do të bëjnë në aplikacionet WhatsApp dhe Vib

Postuar: 11/09/2019 - 07:28

Mbrëmjen e sotme, kompania Apple ka prezantuar në Kaliforni iPhone-in e shumëpritur 11, i cili po

Postuar: 09/09/2019 - 18:01

Teleskopi më i madh kinez ka zbuluar më shumë se 100 pulsione radio misterioze që vijnë nga një b

Postuar: 05/09/2019 - 22:28

 Prej disa ditësh shumë njerëz në botë kanë pasur probleme me llogaritë e tyre të Instagram

Postuar: 29/08/2019 - 11:28

Gjithmonë është shoqëruar me sloganin “është falas”, por duket se vendime të reja jan

Postuar: 15/08/2019 - 20:36

Kryevepra e fundit e Bugatti-t quhet “Vetura e Zezë” por për shkak të dizajnit automj