BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Aktualitet

39.6 gradë Celsius, thyhet rekordi i temperaturave ekstreme, alarmohen ekspertët: Është vala më e keqe e të nxehtit në histori e rajonit

39.6 gradë Celsius, thyhet rekordi i temperaturave ekstreme, alarmohen

Siberia po përjeton një valë të paprecedentë të të nxehtit, duke thyer rekorde të temperaturave të larta në shumë zona të saj dhe në fillim të qershorit, gjë që po rrit shqetësimin e ekspertëve.

Të shtunën e kaluar, temperaturat arritën 37.9 gradë Celsius në Jalturovosk, dita e tij më e nxehtë në histori, sipas klimatologut Maximiliano Herrera, i cili gjurmon temperaturat ekstreme në të gjithë globin.

Që atëherë në Siberi janë regjistruar një sërë rekordesh të temperaturës. Disa rekorde të të gjitha kohërave të nxehtësisë u thyen të mërkurën, duke përfshirë Baevo, e cila arriti 39.6 gradë Celsius dhe Barnaul, e cila arriti 38.5 gradë Celsius.

“Është vala më e keqe e të nxehtit në histori e rajonit”, postoi Herrera në Twitter të mërkurën.

Dhe duket se do të bëhet edhe më keq, pasi të enjten u regjistruan temperatura deri në 40 gradë Celsius.

Sipas ekspertëve ngrohja globale po shkakton temperatura më ekstreme, veçanërisht në gjerësi më të larta. Siberia priret të shohë luhatje të mëdha mujore dhe vjetore të temperaturës, por dekadat e fundit kanë parë një prirje të fortë ngrohjeje.

“Siberia është një nga rajonet me ngrohjen më të shpejtë në planet me ekstreme të nxehta në rritje në intensitet”, tha për CNN Omar Baddour, shefi i monitorimit të klimës dhe shërbimeve të politikave në Organizatën Botërore Meteorologjike.

“Këto valë të nxehtit kanë implikime të mëdha për njerëzit dhe natyrën dhe do të vazhdojnë të ndodhin më shpesh nëse nuk reduktojmë me shpejtësi emetimet e gazeve serrë,” tha Samantha Burgess, zëvendës drejtore e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Bashkimit Evropian, Copernicus.

Nxehtësia ekstreme ka të ngjarë të përkeqësojë zjarret. Siberia, së bashku me Kanadanë është përballur gjithashtu me zjarre të mëdha dhe intensive.

Nuk është vetëm Siberia që ka parë nxehtësi rekord këtë javë. Është përhapur në të gjithë Azinë Qendrore. Në fillim të prillit, Turkmenistani shënoi temperatura prej 42 gradë Celsius që ishte “një rekord botëror për atë gjerësi gjeografike”, tha Herrera.

Të mërkurën, temperaturat më shumë se 45 gradë Celsius u regjistruan në Kinë, 43 gradë Celsius në Uzbekistan dhe 41 gradë Celsius në Kazakistan.

Më të lexuarat