BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

40-ditësh me celular, pediatrja Lira Gjika ngre alarmin: Metoda e gabuar e qetësimit të foshnjave, nuk zgjidhet problemi...

40-ditësh me celular, pediatrja Lira Gjika ngre alarmin: Metoda e gabuar e

Njëkohësisht me stinën e vjeshtës, shënon edhe rikthimin e fëmijëve tanë në kopshte e shkolla dhe trekëndëshi Fëmijë-Prind-Mësues nis të riaktivizohet.

Pediatrja Lira Gjika na jep disa sugjerime sesi ky bashkëpunim të jetë më efecient.

 “Vlera e shkollës qëndron në faktin që sado ndryshime të pësosh, kur kthehesh në punë, vazhdon aty ku e ke lënë. Fëmijët me rikthimin në shkollë, gati e kanë harruar treçerekun e gjërave. Kjo edhe për faktin që ne kemi akoma një shkollë që i trembim fëmijët, krijojmë shumë ankth, i tregojmë fëmijëve që s’dinë.

Profesionisti i mirë kap atë gjënë e vogël të re, që ka mësuar fëmija, atë rritjen e vogël dhe atë t’i lavdërojë. Gjëja që di më mirë fëmija, është që nuk di. Dhe po i treguam atë që nuk di, ne kemi shkëputur marrëdhëniet me ta dhe jemi bërë si frika, turpi dhe paaftësia e fëmijëve tanë.

Shkolla ka detyrë të na mësojë dhe të organizojë mendjen e individit, qytetarit, ndërsa familja është vendi ku ne mësojmë të duam. Ajo që mësojmë në shkollë duhet konfirmuar në familje.

Teknologjia është shpikje e njeriut dhe njeriu e ka në dorë ta përdori mirë ose keq. Baza e ekzistencës së jetës është komunikimi mes dy qelizave. Është shumë e rëndësishme që ne të komunikojmë me njëri-tjetrin. Natyrisht ne do të qëndrojmë 2-3 orë në telefon se është mjet pune, por jo të bëhemi të huaj brenda familjes sonë.

Kjo është e vërtetë që teknologjia po keqpërdoret, por kjo është zgjedhje e këtyre njerëzve që përtojnë të merren me fëmijët e tyre dhe me veten. I vënë përpara një celular dhe mendojnë se e zgjidhën problemin. Unë i referohem përvojës sime personale ku prindërit i vënë përpara celularin fëmijës 40-ditësh që ai të pushojë se qari dhe të rrijë urtë”, është shprehur pediatrja Lira Gjika.