BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

“A është Komploti platformë politike”? Ja si përgjigjet Ben Blushi

“A është Komploti platformë politike”? Ja si

Ben Blushi i ftuar në një program televiziv, foli për librin e tij më të fundit të quajtur “Komploti”.

Një nga temat më kryesore që trajtohet në libër është ajo e emigracionit, ku Blushi u shpreh se nuk është kundër që në Shqipëri të vijnë të huajt, ndërsa shtoi se, nëse pakica bëhet shumicë, do ishte fatale. Ndër të tjera Blushi tha se njerëzit kanë ‘frikë’ nga vepra e tij.

Pjesë nga intervista:

Çfarë është ky libër?

Blushi: Është një roman, fiction që ka elementë të Shqipërisë së sotme dhe shpresoj të mos ketë elementë të Shqipërisë së nesërme. Nuk është kjo që uroj, por nuk përjashtoj mundësinë që Shqipëria të jetë plot me të huaj. Ne nuk bëhemi dot një vend evropian pa kaluar ketë spirale, që kemi emigruar dhe mund të na zëvendësojnë.

Unë  nuk jam racist nga natyra. Është raciste të thuash se do vijnë të huajnë dhe do na shfrytëzojnë. A ishin racistë italianët dhe grekët? Nuk jam kundër që në Shqipëri të vijnë të huajt, por pakica të behet shumica do ishte fatale. Të huajt të ishin më të shumë se ne do ishte fatale.

Karakterizohet si traktat politik, platformë politike, je dakord me këto?

Blushi: Jo aspak, është fryt i fantazisë sime. Unë s’kam asnjë instrument politik që të ndikoj në të ardhmen, unë jam një shkrimtar. Demokracia në Evropë s’po funksionon siç ka funksionuar më parë. E njëjta gjë po ndodh dhe në Shqipëri. Evropa ka një raport të vështirë me emigracionin. Qeveritë ndryshohen për shkak të emigracionit. Debati i ditës është mbi emigracionin. Shihni si po ndryshon Evropa nga emigracioni.

Pse ka hapur debate Komploti?

Blushi: Njerëzit kanë frikë nga ajo që kam shkruar. Kudo ku shkoni në Shqipëri… Isha në Korçë para pak ditësh dhe më thanë se ‘jemi vetëm pleq këtu’. Unë them që njerëzit nuk e lexojnë si një libër politik, por si një roman.

Parashikimet janë si të zymta?

Pse janë të zymta? Janë realitete.