BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Abuzimet seksuale, mjekët ngrenë alarmin: Dëme psikologjike dhe fizike, kërkohet nga prindërit që të...

Abuzimet seksuale, mjekët ngrenë alarmin: Dëme psikologjike dhe

Lajmet e shpeshta të përdhunimit të të miturave kanë tronditur së tepërmi shoqërinë shqiptare. Përballë këtij fenomeni mjekët përcjellin me shqetësim dëmet madhore psikologjike që përjetojnë këto vajza të cilat marrin kohë për t’u rikuperuar.

“Është shumë më i rëndë se sa çdo lloj dëmtimi tjetër psikologji, sepse kërkon një trajtim në një afat kohor të gjatë nga psikologët por dhe nga familjarët. Dhe në një moshë më madhore kur do të ketë dëshirë për tu bërë nënë janë shumë të trembura”, tha gjinekologia Lindita Myzyri.

"Këto vajza janë të ekspozuara edhe përballë dëmtimeve fizike e shëndetësore.

Që mund të jenë nga më të lehtat deri tek më të rëndat. Mund të jetë e ekspozuar ndaj një infeksioni apo ndaj një shtatzënie të padëshirueshme”, tha mjekja.

Nga prindërit kërkohet më shumë komunikim pasi jo në pak raste këto situata kalojnë në heshtje.

“Prindërit vetëm nëse ka një dhunë të dukshme e para ose kur shikon ndryshime të sjelljes e dyta në të kundërt nuk mund të shoh gjë tjetër”, tha gjinekologia Myzyri.

Ulja e moshës së fillimit të marrëdhënieve seksuale në 13 vjeç do të thotë më shumë infeksione seksualisht të transmetueshme dhe më pak jetë të shëndetshme.

Më të lexuarat