BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

“Adoleshentët shqiptarë u bashkohen me dëshirë bandave të drogës”, gazeta britanike ngre shqetësimin: Ata shkojnë qëllimisht në burg për të…

“Adoleshentët shqiptarë u bashkohen me dëshirë bandave

Adoleshentët shqiptarë hyjnë fshehurazi në Britaninë e Madhe dhe bashkohen me bandat e drogës me qëllim që të dërgohen në burg dhe të ndihmojnë kërkesën e tyre për azil, zbulon tabloidi “MailOnline”.

Të rinjtë e dëshpëruar sipas medias britanik po përfundojnë në disa kafene që përdoren si mbulesë për aktivitete të paligjshme nga bandat si ajo Hellbanianz dhe shume shpejt rekrutohen për të punuar në fermat e kanabisit ose për të shpërndarë drogë në pronat e Britanisë. Të vëzhguar nga afër nga bandat, adoleshentët punojnë për të shlyer borxhin e tyre ndaj kontrabandistëve të njerëzve përpara se të dërgojnë para në shtëpi.

Nëse kapen nga policia, burrat përfundojnë në burg sepse avokatët e mafies përdorin një boshllëk ligjor për të bllokuar deportimin në Shqipëri duke pretenduar se ishin viktima të skllavërisë moderne, ka pohuar një ekspert i bandës. Zbulimi vjen pasi shqiptarët përbëjnë përqindjen më të madhe të mbërritjeve në Britaninë e Madhe nga vetëm një vend me varka të vogla me 28% vitin e kaluar, që barazohet me 12,561 persona.

Bandat shqiptare kanë kapur kontrollin e ekonomisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve të fundit pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet e drogës në Amerikën Latine. Midis tyre, është edhe banda Hellbanianz e vendosur në pronën Gascoigne në Barking, në Londrën Lindore. Grupi famëkeq nxjerr në pah pasurinë e tyre duke ndarë video në mediat sociale të makinave të tyre sportive flash, bizhuterive dhe tufa parash.

Arrogantë dhe pa frikë nga policia, gangsterët e maskuar të Hellbanianz-it madje shpërndanë video muzikore që tregonin automjete të blinduara të pajisura me mitralozë të rëndë që parakalonin rreth një banese në Londër. Anëtarët e bandës së drogës pozojnë të gëzuar në burgjet e qeta britanike me tuta stilistike me grafite ‘Hellbanianz’ ose ‘HB’ të skalitura në muret e qelive të tyre.

Gazetari shqiptar dhe eksperti i bandave Muhamed Veliu tha për MailOnline se gangsterët në MB bëhen modele për të rinjtë e varfër në vendin e tyre të lindjes.

Por e tillë është nevoja për para – bandat nuk kanë nevojë as të rekrutojnë emigrantët e paligjshëm sapo të mbërrijnë në qytetet dhe qytezat tona.

Ai tha: ‘Të rinjtë shqiptarë mbërrijnë në Britaninë e Madhe për të fituar para të shpejta dhe për të shlyer borxhin që bëjnë gjatë kalimit. Ata shkojnë në kafene [shqiptare] dhe lidhen me organizatorët e fermave të kanabisit ose tregtarët e drogës për të shitur kokainë. Ata janë të gatshëm të bëhen fermerë kanabisi për të shlyer borxhin shpejt dhe për të fituar para të mira për t’i kthyer në shtëpi.

“Ata nuk kanë leje për të punuar në MB dhe nuk mund të punojnë në kantiere ndërtimi sepse do të ndalohen për mungesën e dokumenteve të sakta – kështu që kjo është mënyra më e shpejtë për të fituar para. “Bandat nuk shkojnë për t’i rekrutojnë ata – adoleshentët vijnë tek ata sepse janë të dëshpëruar”.

Ai tha: “Kur fermat e kanabisit zbulohen nga policia, bandat dërgojnë avokatët e tyre për të monitoruar procesin e intervistimit. Pra, në shumicën e rasteve ata këshillohen të pranojnë fajësinë për të marrë një dënim më të ulët.

“Në të njëjtën kohë, avokatët u thonë klientëve të kërkojnë azil dhe thonë se janë viktimë e skllavërisë moderne. Ata pranojnë fajin menjëherë, por më pas kërkojnë azil për të bllokuar deportimin si viktimë. Kjo është arsyeja pse ne e kemi parë komunitetin shqiptar si numrin më të madh të kërkesave për azil sipas Aktit të Skllavërisë Moderne”, citon gazeta.