BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Aksidenti që i mori jetën tre të rinjve në Tiranë/ Eksperti reagon ashpër dhe tregon çfarë nuk funksionojë: Duhen marrë masa urgjentisht. Një nga të plagosurit ishte mësuese që sot e prisnin…

Aksidenti që i mori jetën tre të rinjve në Tiranë/

Eksperti Mamir Hodo, në lidhje me aksidentin e rëndë tragjik që ndodhi mbrëmjen e 9 marsit në Tiranë, apeloi për ndryshime ligjore për të gjithë personat që ndëshkohen si shkelës të rregullave të qarkullimit rrugor.

“Duhen marrë masa urgjentisht të bëhen ndryshime ligjore që të tillë drejtues mjeti që dalin në rrugë jo të ngasin mjete të të tilla përmasave e të jenë nën regjim të rrepte kontrolli. Dikush që të jetë si kudjestar i tyre për minimalisht një vit”, tha ai teksa zbuloi detajin se një nga personat e plagosur në aksidentin e rëndë, ishte mësuese, e cila sot nuk shkoi dot në punë te nxënësit e saj.

“Një nga personat e plagosur është një mësuese që nxënësit e prisnin sot të shkonte në shkollë, ajo nuk shkoi sot dot në shkollë por në reanimacion, te spitali i Traumës. Kjo është katastrofike”, tha Hodo.

Mamir Hodo, drejtues i byrosë inxhinierike të ekspertëve:

Nuk di kush i heton këto, policia e shtetit përmes policisë rrugore, ata duhet mos t’i zërë gjumi, natë-ditë të ngrihen e garantojnë sigurinë rrugore të shtetasve shqiptarë.

Është momenti për të bërë dicka ndryshe për të thënë që e kemi marrë seriozisht këtë punë. Mos dalin në rrugë e të bëjnë gjoba që për mua në shumë raste nuk kanë vlera dhe për mua nuk sjellin siguri rrugore, ndaj të jemi të kujdesshëm.

Ky aksident është e vecantë ne llojin e vet se është kapërcyer e ka rënë në infrastrukturë tjetër rrugore. Kjo është shumë e rrezikshme, se ai drejtues mjeti që ka qenë poshtë, ka pasur zero shans që të merrte një masë.

Se nëse do jesh me një mjet tjetër përballë e ai të rrezikon seriozisht jetën ti si shofer me instiktet që ke merr masa për t’u spostuar e për të evituar aksidentin por në këtë rast ajo ka qenë shumë e papritur e s’të jep shans që të reagosh.

Një nga personat e plagosur është një mësuese që nxënësit e prisnin sot të shkonte në shkollë, ajo nuk shkoi sot dot në shkollë por në reanimacion, te spitali i Traumës. Kjo është katastrofike.

Duhen marrë masa urgjentisht të bëhen ndryshime ligjore që të tillë drejtues mjeti që dalin në rrugë jo të ngasin mjete të të tilla përmasave e të jenë nën regjim të rrepte kontrolli. Dikush që të jetë si kudjestar i tyre për minimalisht një vit.

Pajisjet inteligjente të kontrollit të trafikut e monitorojnë e marrin masa nëse vendosen aty ku duhen. Nuk di që të ketë ndonjë sistem sinjaliizimi të tillë e të dalin të marrin masa. Vendi ynë me keqardhje e them s’ka një projekt të detajuar të vendojes së kontrollit elektronik të shpejtësisë që të jenë të lidhura me qendër të mirëfilltë e të të gjobisin e të vijë gjoba në shtëpi që të mos bësh më shkelje të tilla.

Të ndihmohet policia me fonde të mirëfillta nga buxheti i shtetit, t’u lehtësojnë punën punonëjsve të policisë që dalin e bëjnë kontrolle aq sa munden të bëjnë.

Policia Rrugore nuk është aktori që ne do na sjellë siguri rrugore, është edukata rrugore. Me punonjës që është për mos të thënë që ne duhet të bëjmë kaq gjoba, të hiqet dorë nga këto modele, mos të zëmë anën e rrugës e të shohim nuk e ka njëri rripin në qytet e ne me brutalitet i themi hap krahun kaq e ke gjobën.

Jo ti si polic s’je vetëm për të marrë masa administrative me prepotencë, por dhe do edukosh e këshillosh në rrugë, duhet të shihet niveli i gjobës se është presion në vetvete dhe një gjobë për rripin nuk mund të jetë më shumë se 30 mijë lekë të vjetra.