BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Aktualitet

ANTIMAFIA dhe SPAK operacion në Itali: Shqiptari biznes me ish-portierin e Napolit, blenë 31 restorante në qendër të Firences, ja si pastruan 13.5 milionë euro

ANTIMAFIA dhe SPAK operacion në Itali: Shqiptari biznes me ish-portierin e

Në Firence është shkatërruar ditën e djeshme një grup kriminal italo-shqiptar i cili drejtonte një rrjet të gjerë restorantesh në Itali. Nëntë të dyshuar, duke përfshirë ish-portierin e Fiorentinës dhe Napolit, Giuseppe Taglialatela tani përfaqësues ligjor i Ischia Calcio, Alessandro Bigi, Florentine dhe Eluert Kamami, po hetohen nga drejtësia italiane në kuadër të një operacioni të përbashkët me SPAK në Shqipëri.

Shqiptari biznes me ish-portierin e Napolit

Gjithashtu bëhet me dije se shqiptari Eluert Kamami dhe ish-portieri i Fiorentinës dhe Napolit Alessandro Bigi, janë konsideruar si mendje të organizatës, e cila ka përvetësuar dhjetëra pasuri në qytetin e Firences. Hetimet po drejtohen nga Drejtoria e Antimafias në Itali. Sipas rindërtimit akuzues, Kamami dhe Bigi kanë krijuar një shoqatë kriminale në Firence duke ofruar vende për grumbullimin e shumave të devijuara gradualisht nga restorantet, duke bërë që paratë të dilnin nga bizneset në mënyrë të paligjshme: thjesht kur paguheshin paratë për shërbimin, nuk është priteshin fatura tatimore. "La Nazione" bën me dije se të përfshirë janë dhe pjesëtarë të drejtësisë nga SPAK në Shqipëri, pasi dyshimet janë për bashkim kriminal dhe pastrim të parave.

Ja çfarë zbulojnë hetimet

Ndërkohë, burime hetimore nga policia financiare, i koordinuar nga prokurori Filippo Spiezia, zv/prokurori Luca Tescaroli dhe prokurorja Christine Von Borries kanë zbuluar prapaskenat shqetësuese të një numri të madh restorantesh në duart e një grupi shqiptar që i përdorte ato për të fituar para për t'u ri investuar në blerjen e ambienteve të tjera. Në tërësi, hetuesit e Drejtorisë Antimafia të Qarkut besojnë se grupi ka arritur të blejë 31 restorante nga viti 2012 e deri më sot, shumica në qendër të Firences, dy hotele, biznese të makinave me qira dhe prodhimit të birrës, për rreth 13 milionë e gjysmë euro. Në veçanti, hetuesit kanë trokitur në derën e Ischia Calcio dhe restorantet Il Cavallino në Piazza della Signoria - të konsideruara si një lloj baze ku mund të rrjedhin paratë e zeza, Trattoria Giovanni, La Bisteça Osteria Fiorentina, Ponte Veçhio, Bisteçhia Santa Croce, Trattoria de Pitti, Osteria Lungarno dhe Orcagna, shumica e të cilave u përkasin kompanive të menaxhuara nga Eluert Kamami ose Bigi.

‘Mendja’ e organizatës blen mallra luksoze

Sakaq, grupi mendohet se ka qarkulluar rreth një milion e gjysmë euro cash. Paratë më pas përdoreshin, të paktën pjesërisht, për të paguar punonjësit pa i deklaruar dhe pjesa tjetër për t'u riinvestuar në blerjen e bizneseve të restoranteve në qendër të Firences. Por drejtuesit e organizatës – Kamami dhe Bigi sipas hetuesve – blenë edhe mallra personale luksoze si tre Ferrari, bizhuteri, shufra ari dhe diamante. Paratë janë përdorur gjithashtu për të blerë 50 për qind të aksioneve të Ischia Calcio midis dhjetorit 2023 dhe majit 2024 me çmimin zyrtar prej rreth 9 mijë euro. Megjithatë, paratë që janë dhënë nën dorë janë me mijëra më shumë se kaq.