BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Aktualitet

Ari i zi i Shpiragut dhe fondi sovran! Eksperti i Ekonomisë zbulon sa para do të grumbullohen në 7 vite

Ari i zi i Shpiragut dhe fondi sovran! Eksperti i Ekonomisë zbulon sa para

Temë e diskutimit në emisionin Review në Euronews Albania ishte zbulimi i rezervuarit të naftës në Shpirag dhe premtimi i kryeministrit Rama për krijimin e një fondi sovran mbi të ardhurat që do të grumbullohen.

Eksperti i Ekonomisë Fatos Çoçoli zbuloi dhe përllogaritjet e bëra prej tij në lidhje me paratë që mudn të grumbullohen nga ky fond.

Sipas tij që një fond sovran të fillojë të funksionojë duhet të grumbullojë të paktën një shifër prej 200 milionë euro. Këtë shifër fondi me naftën e Shpiragut mund ta arrijë për një periudhë një vjeçare.

Ai shtoi se në krye të 7 viteve shuma që do të grumbullojë fondi sovran shqiptar do të jetë 2.1 miliardë euro.

“Fondin Sovran mund ta ngremë por mund të kemi burime të ndryshme, pse jo dhe bakrin dhe lëndën drusore. Duke i dervisiFikuar burimet mund të arrish në një shifër të tillë që të fillosh të investosh. Që të fillosh të investosh duhet të kesh të paktën një prag 200 milionë euro. Kur mund të na vijnë ne 200 milionë eurot e para? Ndoshta dhe brenda 1 viti, nga ky moment që jemi sot. Sipas përllogaritje të mia më dalin 2.1 miliardë dollarë që do të grumbullohen në 7 vite”, tha Çoçoli.