BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Aktualitet

Arrestimi i Bistrit/ Gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe ngre dyshime të forta: Kush e solli në polici, si fshehu parcelën e kanabisit

Arrestimi i Bistrit/ Gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe ngre dyshime

Gazetari Ferdinand Dervishi ishte këtë të diel i ftuar në “Review” për të folur rreth megaoperacionit të SPAK, ku një ndër personat e arrestuar ishte dhe ish-shefi i operacionales Oltion Bistri.

Dervishi tha se ky personazh i cili edhe më herët është vënë nën hetim duket se ka pasur një përkrahje të madhe nga shteti, pasi në një rast në 2016, një det i tërë kanabisi në Pogradec për të cilin ai mund të akuzohej u shndërrua në “20 rrënjë kanabis dhe një të arrestuar”, tha gazetari, ndërkohë që Bistri vazhdoi të rritej në karrierë.

“Kush është Olti Bistri i vënë në krye të një sektori që në fillim i prish punë SPAK-ut, pse e vunë aty? Ai është njeri shumë pranë politikës, është kushëri i Bashkim Finos. Ka qenë shef i krimeve i dyshit në 2007 kur ndodhi një incident që e bëri të famshëm, ka rrahur Kiri Hajdarin me një dhunë të tejkaluar, i ka thyer dorën. Ideja është se ky u hetua në 2007 për këtë punë.

Mesa duket ky njeri Saimir Tahirit ju duk shumë trim, ndaj e mori dhe i shtroi karrierën. Një nga historitë më interesante është në vitin 2016.

Kur vajtën këto të shërbimit të kontrollit të brendshëm fotografojnë Pogradecin e mbjellë me kanabis, e dukej sikur kanabisi ishte det, kamera nuk arrinte të kapte një objekt të ndryshëm veç kanabisit. E di si përfundoi ai det me 20 rrënjë bimësh dhe një person të arrestuar. Edhe provat u dogjën.

Ky personazh që ka qenë edhe drejtor në Lezhë edhe tani ishte në pozitën e operacionales. Tre katër ditë para se të arrestohej atë e shkarkuan dhe dy ditë pas shkarkimit ai bëri një kërkesë për dorëheqje nga policia. Pikëpyetja është se pse e hoqën nga shefi i operacionales?”-tha Ferdinand Dervishi.

Më të lexuarat